Pokud vás čeká cesta do zahraničí, určitě by ve vašem telefonu nebo adresáři neměly chybět tyto kontakty. Které to jsou?
18. 8. 2016
112
Byť se to může zdát jasné, pouze 22 % občanů EU ví, že se mohou obrátit na „sto dvanáctku“. Ta tvoří centrální dispečink, který sdružuje záchrannou službu, hasiče a policii v rámci celé Evropy (v současné době se na ni dovoláte i v některých státech mimo Evropu, například v Libanonu nebo Kuvajtu). Pracovníci tísňové linky vás následně nasměrují na specializovaný dispečink pro danou událost. Jako komunikační prostředek by vám měl stačit anglický jazyk.
999
S univerzální tísňovou linkou 999 se dovoláte pomoci zejména na území Asie nebo v některých státech Afriky. Přesto může nastat situace, že pomoc nebude dostupná v anglickém jazyce a doporučujeme zjistit si příslušné kontakty na samostatné složky integrovaného záchranného systému. Využít k tomu můžete například web ministerstva zahraničních věcí (viz níže).
Kontakty na konzuláty a ambasády
V cizině můžete potřebovat vyřídit nějaké dokumenty nebo jiné záležitosti, s nimiž vám pomohou pouze na konzulátu nebo ambasádě v dané zemi (například při krádeži nebo ztrátě dokladů v zahraničí, s nimiž se naši klienti setkávají poměrně často). Určitě si proto zjistěte adresu a telefonický kontakt na příslušný úřad. V tomto vám pomůže přímo web ministerstva zahraničních věcí, na němž naleznete adresu a telefonní kontakty. Stačí zvolit území, stát a kontaktní český úřad.
Po rozkliknutí daného kontinentu naleznete seznam států a vyberete kontaktní úřad.
000
Tísňové číslo tří nul by si s sebou určitě měli vzít všichni cestovatelé, kteří vyrážejí na území Austrálie. Je známé též pod označením Triple zero a slouží rovněž jako koncept sjednocení záchranných složek pro pomoc v tísni.
911
Známé číslo především z amerických filmů, kdy se ozve „Call 911!“. Funguje podobně jako 112 po Evropě nebo 000 v Austrálii. Jedná se o dispečink spojující policii, záchrannou službu a hasiče a pomoci se s ním dovoláte na území Spojených států amerických a Kanadě.
Telefon na asistenční službu
Do zahraničí byste určitě neměli vyrážet bez cestovního pojištění, v jehož rozsahu je nonstop asistenční služba. Ta vám pomůže, kdykoliv se něco stane. Například pokud onemocníte, najde vám nemocnici a postará se o úhradu účtů za ošetření. Zároveň vás nenechá ve štychu, narazíte-li na jazykovou bariéru nebo právní spor v cizině. Mějte proto kartičku s kontaktem na asistenci neustále u sebe. Ideální je uložit si ji třeba i do svého chytrého telefonu.