Cestovní pojištění domácích mazlíčků

Stále více lidem, kteří odjíždějí na dovolenou, je líto nechávat své čtyřnohé kamarády doma a berou si je s sebou na cesty. To však přináší i některá rizika, kterých si majitelé domácích zvířat nemusí být vždy vědomi. Jak se tedy připravit na cestu, aby vše proběhlo hladce?

Všem majitelům psů a dalších domácích mazlíčků se doporučuje předem důkladně zvážit, zda s sebou na cesty zvíře brát.  Zvlášť dlouhé cestování může být velmi náročné.  Záleží na délce cesty, na typu dopravního prostředku, ale i na počasí.

Jak se připravit na cestu

Pokud cestujete se psem v rámci Evropské unie, je potřeba vědět, že zvíře musí mít vystavený pas s identifikačním číslem, které umožňuje kontrolu totožnosti a zdravotního stavu, být opatřeno tetováním nebo mikročipem a musí mít platné očkování proti vzteklině. V zemích jako Velká Británie a Irsko po vás navíc budou chtít potvrzení v pasu zvířete, že bylo ošetřeno na echinokokózu, tj. že bylo odčerveno 24-48 hodin před vstupem do země a stejně tak i potvrzení o ošetření proti klíšťatům. Zde nestačí antiparazitní obojek, majitel musí zvířeti aplikovat buď sprej, nebo spot (kapka mezi lopatky).

Psa před cestou určitě vyvenčete a vezměte mu s sebou na cestu také dostatek pitné vody a misku. Naopak není vhodné psa před cestou nakrmit. Pokud cestujete autem a máte tu možnost, zastavte každé 2-3 hodiny, nechte pejska proběhnout, vykonat potřebu, napít se a uklidnit.  Bude-li vaše dovolená delší, určitě se vyplatí vzít s sebou psovi stravu, na kterou je zvyklý, a předejít tak zažívacím potížím na místě.

Cestujete-li se psem jiným dopravním prostředkem než autem, přibalte pro jistotu i něco, co bude obsahovat váš pach (například starší tričko či ručník) - poslouží vám k uklidnění zvířete během cesty. Určitě přibalte náhubek, na který by pejsek měl být zvyklý, a klasické vodítko. Menší plemena mohou cestovat v nepropustné přenosce, větší plemena však vždy s vodítkem a náhubkem.

Cestovnání se psem

Pes cestující v autě nesmí sedět na předním sedadle, ale na zadním, kde musí být připoután speciálními psími pásy. Může být umístěn i v zadním prostoru auta odděleném mříží, která zabraňuje přeskočení do prostoru cestujících. Menší plemena mohou strávit cestu ve fixované přepravce s neklouzavým dnem. To je nejbezpečnější způsob přepravy, protože v případě dopravní nehody zabrání vymrštění psa do prostoru.

Každý majitel psa své zvíře dobře zná a ví, jak se při jízdě autem či delším cestování chová. Přesto není od věci se před výjezdem poradit s veterinářem, případně si obstarat léky proti nevolnosti, pokud jí váš pes trpí.

Jestli se psem cestujete vlakem, předem si u dopravce ověřte, za jakých podmínek je to možné. Máte-li pejska menšího plemene, musí cestovat v uzavřené schráně s nepropustným dnem. Takto přepravované zvíře cestuje zdarma - jako příruční zavazadlo majitele. Pokud vlastníte pejska, který by se do schrány o rozměrech 90 x 60 x 40 cm nevešel, zaplatíte za něj jako za přepravu spoluzavazadla. Pes musí mít vždy nasazen bezpečný náhubek a musí být držen na vodítku nakrátko. Cestovat s ním můžete pouze v 2. tříde. S malými pejsky či jinými zvířaty umístěnými ve schráně můžete využít i pohodlnější 1. třídu a případně i lehátkový vůz, pokud si zakoupíte celý oddíl pro sebe. Mějte však na paměti, že v zemích jako je Norsko, Švédsko, Irsko, Velká Británie, Maďarsko či Itálie, se pes v lehátkovém voze nesmí přepravovat vůbec. 

Cestujele-li se psem autobusem, platí stejná nařízení jako pro  cestování vlakem - buď v přenosce s nepropustným dnem, či na vodítku s náhubkem. Pes musí být držen na vodítku nakrátko. V autobuse navíc platí, že pokud už v něm jeden pes cestuje, druhý být přepravován nemůže. Zvláštní režim platí pouze pro psy státních či ozbrojených složek nebo pro psy držitelů průkazu ZTP.

Cestování se psem letadlem je asi nejnáročnější a vyžaduje opravdu dobrou informovanost. Určitě je dobré si předem ověřit u letecké společnosti, zda a za jakých podmínek vaše zvíře přepraví. Informujte se také u veterinární správy a zdravotních omezeních, která platí v té které zemi. Místo pro zvíře v letadle si musíte dopředu rezervovat, doporučuje se nechat si vystavit potvrzení, abyste se nemuseli strestovat při odbavení. Kromě pasu a potvrzení od veterináře také zkontrolujte platnost čipu či čitelnost tetování. Vyžádejte si u svého veterináře také potvrzení o očkování proti vzteklině, které musí být platné 21 dní po základním očkování nebo ode dne přeočkování. Pokud vaše zvíře podléhá stresu z cestování, požádejte ho také o utišující léky. Zjistěte si, kdy je potřeba být se psem u odbavení. Rozhodně neškodí být na místě s předstihem.

Na palubě letadel mohou zvířata cestovat spolu s vámi v kabině letadla jako kabinové zavazadlo, v nákladovém prostoru jako odbavené zavazadlo nebo jako zboží. Každá letecká společnost má pro přepravu zvířat vlastní podmínky. Výjimku tvoří pouze záchranářští a policejni psi ve službě či doprovodní psi pro cestující se zdravotním pojištěním. Tato zvířata se přepravují v kabině letadla přednostně, bez schránky a většinou zdarma. Ostatní přeprava domácích mazlíčků je za poplatek. 

Obecně platí, že živá zvířata můžete přepravovat jen do zemí, kam to povolují předpisy dané země - informovat o detailech se můžete na velvyslanectví dané země či na Státní veterinářní správě ČR.

Pojištění mazlíčků se vyplatí

Pokud jste se tedy rozhodli vzít pejska či kočku na dovolenou s sebou, určitě jim sjednejte cestovní pojištění. Veterinární péče v zahraničí nebývá levná a investice do pojištění či připojištění se určitě vyplatí – i pro případy, kdy vaše zvíře způsobí v hotelu či restauraci nějakou škodu. Většina cestovních pojištění domácích mazlíčků na tyto situace pamatuje a zahrnuje je do svých produktů.

Co nabízí cestovní připojištění domácích zvířat?

  • Veterinární péče pro psa či kočku během společného pobytu v zahraničí.
  • Rozšiřuje krytí o odpovědnost za škodu způsobenou zvířetem.
  • Doprava a pobyt zvířete ve zvířecím útulku/hotelu v případě nemoci či úrazu majitele v zahraničí.
  

sjednat cestovní pojištění se slevou 20%25