Jak se připravit na cyklosezónu: brzdy, olej a zdravý rozum


Venku je tak akorát na kolo. Máme pro vás seznam věcí, které zkontrolovat před vyjetím.

1-(2).jpeg

Slunce se konečně přestalo stydlivě zahalovat do pláště z mraků a cyklisté si pomalu začínají říkat: „Dneska je krásně, dneska by to šlo.“ Víte, co všechno je třeba zkontrolovat a na co se připravit před cyklosezónou? Podívejte se, jestli jste na něco nezapomněli…

1. Kdo maže, ten jede

„Cesta je prach a štěrk a udusaná hlína,“ jsou slova písně Karla Kryla, ale zároveň taky varování, které by měl mít nad vstupními dveřmi každý cykloservis. Drobné nečistoty nebo zaschlé bláto vám z kola za pár měsíců udělají vrak, proto ho před sezónou dobře očistěte. Ideálně ne vodou, ale čistícími ubrousky nebo olejnatými čistidly. Taky promažte řetěz a zatuhlé spoje, např. u sedátka nebo šlapek.

1-(1).jpeg

Tip: Někteří lidé zkouší nahrazovat klasický olej rostlinným. O tom byste měli uvažovat jen v případě, kdy si chcete svůj bicykl osmažit dokřupava a servírovat na narozeninách. Rostlinný olej totiž začne brzy po aplikaci silně lepit a z řetězu ho nedostanete, ani když ho necháte několik dní ponořený v naftě.

2. Kdo jede, musí brzdit

Není důležité vyhrát, ale dobrzdit. Zvlášť na kole, kde vás nechrání kovová karoserie a do řídítek ty airbagy prostě nenacpete. I když jste letos servis neplánovali, přinejmenším seřízení brzd byste vynechat neměli. Ve slušném servisu vás to bude stát nanejvýš pár stovek, takže žádné vymlouvání, že to kolo už je jen na dojetí a na servis je ho škoda. Abyste nakonec nedobrzdili až v nemocnici.

3. Kdo brzdí, potřebuje pevná kola

Brzdy vám ovšem budou k ničemu, když vám na silnici odpadne kolo. Jeho servis si přitom můžete udělat klidně sami doma. Ráfky ošetřete čistidlem na bázi alkoholu a setřete suchou látkou. Poté střídavě obě kola nadzvedněte a roztočte. Měly by se točit plynule a bez viklání. Pokud tomu tak není, hrozí opotřebení brzd a pneumatik. Utáhnout kola není problém, s tím se ale obraťte radši na servis.

1-(4).jpeg

Tip: Utahovat šrouby na kole od oka by měli jen zkušení cyklisté nebo technici. Pokud si nechcete kolo jedním mocným trhnutím zničit, pořiďte si momentový klíč a dotahujte na 60-80nm. Navíc po vyslovení věty "utahuju na 60 Newtonmetrů" budete v očích ostatních okamžitě za odborníka.

4. ... a všichni potřebují kondičku

Pokud jste přes zimu netrénovali na rotopedu, nemůžete od svalů čekat stejný výkon jako na konci cyklosezóny. Začněte kratšími úseky, nepřepínejte se. Taky se nedivte, že vás po prvních jízdách budou bolet hýždě. Pozor si dejte i na podchladnutí, odpoledne může být patnáct stupňů, ale pokud se domů vracíte po setmění, můžou teploty ještě na přelomu března a dubna padat až k nule.

Pojistka, která se nezadře

České cyklostezky jsou krásné, ale vyjet na kole do ciziny, to je ta pravá paráda. Pokud už plánujete, nezapomeňte na cestovní pojištění AXA Assistance s nonstop asistenční službou, která se na rozdíl od hnacího ústrojí kola nikdy nezasekne a můžete se na ni spolehnout kdykoli a kdekoli.