Benátky, město zamilovaných


Město Benátky se nachází v regionu Benátsko v severní Itálii a je sídlem bývalé Benátské republiky a benátského patriarchátu. Nachází se v bažinaté benátské laguně v severní části Jaderského moře na 118 různě velkých ostrovech mezi ústími dvou velkých řek, Pádu a Piavy. Toto krásné město je často nazýváno "královnou Jadranu", "městem vody" a "městem světla". Zdejší romantická atmosféra přitahuje mnoho zamilovaných párů.

Souostroví má rozlohu přes 7 km čtverečních. Komuna je však mnohem větší
a zahrnuje ostrovy Burano, Murano, Torcello spolu s menšími ostrovy Lido
a Pellestrina. Administrativně zahrnuje také pevninské obce Asseggiano, Carpenedo, Chirignano, Dese, Favaro, Malcontenta, Marghera, Mestre, Tessera, Trivignano a Zelarino.

Ve městě najdeme maurskou, byzantskou, gotickou, renesanční, manýristickou
a barokní architekturu, které se spojily do podoby Benátek, tak jak je známe dnes. Centrem Benátek je náměstí Piazza San Marco s katedrálou a náměstím Piazzetta. Odtud se do města dostanete vaporettem po dvou hlavních kanálech, Canal Grande a Canal Giudecca.

Benátky jsou proslulé každoročním benátských karnevalem, který se koná na konci zimy. Tato akce vždy přiláká mnoho turistů. Místní zajímavostí je charakteristický dopravní prostředek gondola, která se využívá především k výletní plavbě.

Nejteplejší počasí v Benátkách je v letních měsících, kdy se teploty pohybují kolem 28 až 30°C. Nejchladnějším měsícem je leden a nejvíce srážek spadne v listopadu. Benátky se vyznačují vysokou hladinou vody (acqua alta), která se vyskytuje několikrát do roka. V tomto období, od listopadu do dubna, zaplavuje příliv
níže položené části města.
 

Než vyrazíte objevovat kouzelné italské prázdninové destinace,
myslete na svou bezpečnost a sjednejte si ideální cestovní pojištění.