Pozor na podvodníky! Zákazníky kontaktují lidé, kteří se vydávají za falešné zaměstnance společnosti AXA. Další informace, co dělat, naleznete zde.
 

Cestou k Eiffelově věži: co ještě stojí za vidění?


Kdo by neslyšel o mnoha ikonických turistických atrakcích v Paříži, které do města každoročně přitahují davy lidí? Nádherná místa, která rozhodně stojí za to vidět. Cestou k Eiffelově věži je ale i spousta dalších, která byste neměli minout a díky kterým si Paříž zamilujete!
Cestou-k-Eiffelove-vezi-co-jeste-stoji-za-videni-(1).jpgZažijte romantiku pařížských ulic. Vydejte se po stopách spisovatelů, básníků, malířů i milenců. Právě v Paříži poznáte ono slavné rčení “carpe diem”. Nemusíte se vydávat jen na “povinná” místa, zkuste poslouchat své srdce a spontánně se zatoulat do nitra města. Třeba v něm najdete kout, který vás osloví a stane se originální vzpomínkou na Paříž. 

Pokud jste zvědaví na chrliče v Notre Dame, určitě se na ně zajděte podívat. Co ale ještě stojí za to vidět, kromě hlavních atrakcí, a jak prožít ten pravý pařížský zážitek?

Le mur des je t’aime

Snad ještě romantičtější než Eiffelova věž je „Zeď lásky“, která na své diváky čeká ve čtvrti Montmartre. Slovo je napsáno na zdi zhruba ve 250 jazycích, 311 způsoby, a z malých červených skvrn, které mezi nimi vyčnívají, by se dalo vytvořit obrovské srdce, kdybychom to zkusili. Za projekt se připisují Frédéric Baron a Claire Kito.

Čtvrť Montmartre byla ještě v polovině 19. století vesnicí plnou vinic a větrných mlýnů. Do jednoho z nich se můžete vydat ochutnat místní speciality, třeba kohouta na víně nebo knedlíčky ze štiky. Než se však mlýn Moulin de la Galette stal restaurací, fungoval chvíli jako kabaret. Na svých obrazech jej zachytili malíři August Renoir i Vincent van Gogh. Montmarter se stal domovem mnoha slavných umělců. V této čtvrti se také na počátku 20. století zrodil kubismus. Pablo Picasso tady namaloval první kubistický obraz známý jako Avignonské slečny.

Dodo Manège

Botanická zahrada Jardin des Plantes, která se nachází na břehu Seiny, je kromě mnoha krásných a zajímavých rostlin také místem, kde najdete historický kolotoč Dodo Manège. Mezi mnoha kolotoči ve městě tento vyniká tím, že se, místo tradičních kolotočářských prvků, můžete svézt na ohrožených či zaniklých zvířecích druzích. Mimo jiné můžete skočit na hřbet pandě, gorile, triceratopsovi nebo dodo. Smyslem jeho výstavby bylo upozornit na úpadek biodiverzity naší země.

Lucemburské zahrady

Pokud jste se hodně procházeli a nebo nakupovali, určitě si chcete odpočinout. Ideální jsou k tomu Lucemburské zahrady, v řeči místních zkráceně Luco. Najdete je jen kousek od čtvrti Saint-Germain-des-Prés. Místo ke klidnému rozjímání či odpočinku tam v minulosti nacházelo mnoho známých spisovatelů, umělců i zamilovaných párů. Barokní malíř Peter Paul Rubens zde v 17. století namaloval cyklus čtyřiadvaceti obrazů ze života královny Marie Medicejské, které jsou dnes vystavené v Louvru. Spisovatel Victor Hugo sem zase umístil slavnou scénu svého románu Bídníci, ve které se jedna z hlavních postav Marius poprvé setkává se svou milovanou Cosettou. Na procházky sem pak chodili spisovatelé a partneři Jean-Paul Sartre a Simone de Beauvoir, a dokonce i spisovatel Vítězslav Nezval, kterého zahrady inspirovaly při tvorbě několika básní.

La Petite Ceinture

Mezi další zvláštní památky v Paříži patří i La Petite Ceinture, což je název bývalé železniční trati, která vedla kolem Paříže. Tato trať byla postavena na konci 19. století a umožňovala přepravu zboží a cestujících kolem města. Dnes jí dominuje příroda a nabízí pohádkový pohled pro ty, kteří se po ní procházejí. Na starých nádražích nyní najdete bistra a bary, kde se můžete procházet a relaxovat. La Petite Ceinture je příkladem toho, jak město může transformovat zastaralou infrastrukturu na zelené a společensky prospěšné prostory.

Le Meurice

Le Meurice je luxusní pařížský hotel, který má dlouhou historii sahající až do 19. století. Je známý svou elegantní architekturou, výjimečným designem a luxusními službami. Hotel byl v minulosti oblíbeným místem pro umělce, spisovatele, herce a další známé osobnosti. Doporučujeme navštívit některou z řady restaurací, kde najdete slané i sladké gurmánské skvosty. Z rukou šéfcukráře Cédrica Groleta vycházejí nebeské dorty, které by měl ochutnat každý a pro mlsouny by byl hřích si je nechat ujít! Jeho specialitou je, že vyrábí sladkosti ve tvaru ovoce, jehož jedinou dominantní chutí je ovoce, které tvaruje.
Než se však vydáte objevovat Paříž, nezapomeňte si sjednat to správné cestovní pojištění, abyste si ji mohli naplno užít!