Cestování letadlem s dítětem


Cestování s miminkem může být složitější než cestování se staršími dětmi. Správnou přípravou si ale můžete cestu usnadnit. Před odjezdem na letiště si podrobně projděte, co budete pro miminko potřebovat. Čemu se vyplatí věnovat pozornost?

Cestovani-letadlem-s-ditetem-(1).jpegVětšina miminek je připravena cestovat téměř ihned po narození. Aerolinky obvykle doporučují nelétat s dětmi mladšími než dva dny, ale kromě toho neexistují žádná oficiální kritéria. Pamatujte však, že vaše dítě bude potřebovat cestovní pas a vízum do určitých zemí. Důležité je i všeobecné cestovní pojištění pro dítě. 

Pokud mají děti pocit, že je někdo drží a jsou pravidelně krmeni, tak se malá miminka při cestování opravdu vrtět nebudou. Pohyb letadla jim může dokonce pomoci spát. Pokud je vaše miminko nemocné, nebo máte pocit, že nejste úplně připraveni se o něj postarat, pak si cestu rozmyslete. Počkejte raději pár týdnů, až problémy vymizí a vy si zvyknete na kojení, přebalování a další úkony. Jakmile se vaše dítě stane pohyblivějším a začne si vytvářet nějaké návyky (obvykle od devíti měsíců věku), cestování začne být mnohem obtížnější.

Abyste na miminko nepromítali své frustrace z toho, že během cesty někoho rušíte, je důležité vytvořit si kolem sebe při cestování podmínky, v kterých se budete cítit dobře. Jde o umění kompromisu. Přizpůsobit se prostředí a vytvořit dítěti pocit bezpečí. Pro malé miminko je známé prostředí důležité. Cestováním může být dítě vytrženo ze svého světa, a proto potřebuje cítit bezpečí a jistotu v blízkosti rodičů. 

Pokud rádi cestujete, nemusíte se toho vzdávat jen proto, že máte miminko. Berte to jako další společný čas a rodinnou dovolenou, kdy se vzájemně učíte nové věci, zvykáte si na nové situace a fungování na nových místech. Pro začátek můžete zvolit i letoviska přátelská pro děti. 

Cestování s dítětem pro vás bude znamenat přibalit si mnohem víc věcí než obvykle. Nezapomeňte na kočárek, nosič, dostatek věcí na přebalování (pro jistotu více plen). Kromě toho budete potřebovat hygienické potřeby a dezinfekční (vlhčené) ubrousky. Pokud nekojíte, přibalte si dostatečné množství umělé výživy. Pokud už dítě není na umělé výživě, promyslete, jaké jídlo s sebou můžete do letadla vzít. Jestli se chystáte být delší dobu mimo domov, zjistěte si dopředu, jak sehnat na místě potřebné věci. 

Seznam věcí můžete přizpůsobit účelu cesty, například vlastní ručník, ochrana proti dešti, síťka proti hmyzu. A jednou z nejdůležitějších věcí, alespoň pro miminko, je oblíbený plyšák. 

Ať už jedete kamkoliv, vezměte s sebou doklady dítěte (pas, občanský průkaz), zdravotní knížku a sjednané cestovní pojištění, které je při cestování s dětmi do zahraničí nezbytné.