Cestování obytným vozem


Výlety obytnými vozy jsou stále oblíbenější, protože kromě toho, že strávíte dovolenou v pohodlném, plně vybaveném voze, nemusíte zůstávat pouze na jednom místě. Na co si dát při cestování obytným vozem pozor?

Výhody cestování obytným vozem:

Jednou z výhod je, že na těchto cestách se nemusíte omezovat s množstvím věcí, které si s sebou vezmete. Navíc po celou dobu cesty budete mít vše potřebné na jednom místě a nemusíte řešit neustálé stěhování věcí na jiné místa. Mezi další výhody tohoto cestování patří pohodlnost, kdy je mnohem pohodlnější usínat na posteli v obytném vozu než usínat v poměrně nepohodlném stanu. Další výhodou je, že pokud se Vám z nějakého důvodu nelíbí aktuální destinace, můžete jednoduše odjet na jiné místo. Před výletem stojí za to zkontrolovat, jaké turistické stezky pro obytné automobily jsou v okolí cílové destinace.Největším benefitem je, že můžete strávit dovolenou v naprostém pohodlí a zároveň vidět nespočet krásných míst.

Cestování s obytným autem či karavanem je v Evropě velmi oblíbené. Mnozí míří například do Itálie, Slovinska, Řecka, ale dokonce i do Portugalska nebo Švýcarska. Je na řidiči, aby se rozhodl, kolik kilometrů je ochoten řídit a jaká trasa mu je nejsympatičtější. Zde stojí za zmínku, že ačkoli je počet možných destinací nekonečný, parkování na veřejných místech v obytném voze je možné pouze na veřejných prostranstvích v Rakousku, České republice, Dánsku, Francii, Německu, Norsku, Itálii, Španělsku, Švédsku, Slovensku a Turecku.

 

Tipy na dovolenou obytným vozem:

Mnoho lidí říká, že řídit obytný vůz je stejně snadné jako řídit auto, ale bohužel není! Přestože většinu modelů obytných vozů lze skutečně řídit s licencí kategorie B, jejich rozměry a ovládání nejsou úplně stejné. Stojí za to vzít vozidlo na několik testovacích kratších jízd před dlouhou cestou, abyste si zvykli na jízdu s vozem větších rozměrů. 

Před cestou obytným vozem si určitě naplánujte trasu, cíle a  historické památky, které chcete po cestě stihnout a k tomu vždy jednu nebo dvě alternativy. Tento krok je důležitý, protože může způsobit velké nepříjemnosti, pokud se jeden z cílů, které jste si stanovili, ukáže jako nevhodný a musíte rychle hledat na internetu nové místo, takže je výhodné vymyslet si více variant. Podívejte se také dopředu, kde se můžete zastavit a strávit noc v obytném voze, abyste nebyli překvapeni.

Mějte také na paměti, že pokud si pronajmete obytný vůz, budete muset počítat s vyšší částkou. Samotný pronájem vozu obvykle není dražší než pronájem rekreačního domu, ale je nutné zaplatit předem zálohu, která je poměrně vysokou částkou. Připravte se také na to, že si během cesty musíte obstarat vodu a elektřinu.

Naplnění nádrže na vodu a plyn je nezbytné, pokud chcete vařit nebo se koupat na cestách nebo v kempu. Nejlepším řešením problému s elektřinou je solární panel, ale pokud obytný vůz takový zdroj nemá, pak se budete muset zastavit v kempu a napojit se tam na stojany. V tomto případě musíte cestu naplánovat předem tak, aby obsahovala alespoň nějakou zastávku s dobíječkou. Nepříjemnější záležitostí je však vyprazdňování toalety, protože v tomto případě to bude také váš úkol, takže pokud nechcete dělat tyto věci, pak možná tento způsob cestování není pro Vás vhodnou volbou. 

Nezapomeňte na nejdůležitější příslušenství, jako je kuchyňské náčiní, příbory a nezbytná elektronická zařízení, jako je kávovar nebo gril. Samozřejmě si můžete také pronajmout obytný vůz, který má veškeré základní vybavení, ale ten se pohybuje v mnohem vyšší cenové kategorii.

Přípravy na cestu zahrnují i jídlo. Samozřejmě se můžete stravovat v restauracích, ale je finančně výhodnější, když si jídla sami připravujete v obytném voze. Doporučujeme si před odjezdem nakoupit základní potraviny, které lze skladovat několik dní v lednici, ale i konzervy, které vydrží velmi dlouho a nezkazí se. 

 

Obytná auta jsou oblíbeným cílem zlodějů a ani silniční doprava není vždy bezpečná. Pokud se na tento způsob cestování chystáte, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění!