V současné době se stále více mladých lidí rozhoduje strávit část nebo celé své vzdělání v zahraničí, ať už v rámci Evropy, nebo na jiném kontinentu. Jaké jsou však výhody studijní cesty do zahraničí a na co byste si měli dát před ní a během ní pozor?
![Ubytovanie-pre-studentov-studujucich-v-Europe-(1).jpeg Ubytovanie-pre-studentov-studujucich-v-Europe-(1).jpeg](/getattachment/Novinky/Informace/Cestovani-za-ucelem-vzdelavani/Ubytovanie-pre-studentov-studujucich-v-Europe-(1).jpeg.aspx)
Výhody studia v zahraničí
Mnoho lidí se rozhoduje pro studium v zahraničí, protože roste poptávka po tom, aby v mládí poznali svět a zažili co nejvíce. Studium v zahraničí je skvělým způsobem, jak poznat nové země, nové perspektivy, nové zvyky a nové kultury. Jeho výhodou je také to, že vám umožní objevovat nové přírodní divy, muzea a památky, když den po dni postupně poznáváte hostitelskou zemi.
Mnoho studentů, kteří se rozhodnou studovat v zahraničí, opouští domov poprvé, takže když přijedou do nové hostitelské země, jsou okamžitě fascinováni odlišnými kulturními perspektivami, novými jídly, zvyky, tradicemi a společenskou atmosférou a mají možnost být svědky zcela nového způsobu života.
Při několikaměsíčním nebo dokonce několikaletém studiu v zahraničí navíc nejste omezeni na cestování pouze v rámci země, kde studujete a žijete, protože můžete snadno poznávat i sousední země! Pokud například studujete ve Francii, můžete cestovat do různých částí Evropy, včetně Londýna, Barcelony nebo Říma.
Dalším důvodem, proč uvažovat o studiu v zahraničí, je možnost získat jiný styl vzdělávání. Zapíšete-li se do studijního programu v zahraničí, budete mít možnost poznat vybraný obor z té stránky, kterou jste doma možná nezažili. Nahlédnutí do vzdělávacího systému hostitelské země je skvělým způsobem, jak skutečně poznat a pochopit lidi, jejich tradice a kulturu. Vzdělávání je nepochybně základem každého studijního výjezdu do zahraničí, takže výběr správné školy je velmi důležitým faktorem.
Je pravděpodobné, že jedním z hlavních lákadel studia v zahraničí je možnost naučit se cizí jazyk. Studium v zahraničí vám dává příležitost plně se ponořit do nového jazyka a není lepší způsob, jak se učit, než si vyzkoušet obraty, výrazy a výslovnost, se kterými se setkáváte a které si osvojujete v každodenním životě. Kromě toho hostitelská univerzita pravděpodobně nabízí jazykové kurzy, které zahraničním studentům poskytnou formálnější jazykovou přípravu.
Mnoho studentů se po absolvování zahraničního studijního programu vrací domů a odváží si s sebou kulturu, jazykové znalosti, výsledky skvělého vzdělání a chuť učit se. Není třeba dodávat, že to vše je pro budoucí zaměstnavatele velmi atraktivní. Mnoho studentů však zjistí, že si hostitelskou zemi natolik oblíbili, že se rozhodnou hledat si v ní práci, a v takovém případě se místní vzdělání ukáže jako velmi cenné i v této zemi.
Jednou z největších výhod studia v zahraničí je možnost získat nové přátele na celý život z různých prostředí. Při studiu v zahraničí budete chodit do třídy a bydlet se studenty z hostitelské země. To vám dává příležitost skutečně poznat své spolužáky a navázat s nimi trvalé vztahy. Je proto dobré udržovat kontakty se svými zahraničními přáteli i po skončení zahraničního studijního programu. Kromě toho, že tito přátelé upevňují osobní vztahy, mohou být důležitým faktorem pro navázání kontaktů v pozdějším životě nebo kariéře.
Tipy pro studium v zahraničí
Naučit se předem pozdravy a úvodní otázky může být výhodou při navazování kontaktů, stejně jako některé funkční otázky, které mohou usnadnit každodenní život a první dny méně stresující. Před odjezdem bychom také měli prozkoumat místní podmínky, zákony, právní systém, počasí a kulturu dané země, abychom nebyli překvapeni a nedostali se do problémů kvůli tomu, že nevíme, co děláme.
Registrace studijní cesty do zahraničí informuje místní velvyslanectví o tom, že jste v zahraničí, a pomůže vám v případě nouze doma nebo v navštívené zemi. Kromě toho jsou jedním z největších stresorů, které vás mohou během dlouhodobého pobytu v zahraničí potkat, problémy s bankou. Nezapomeňte svou banku předem informovat o tom, že budete v zahraničí, a uveďte konkrétní data a podrobnosti o tom, kdy a kde budete v zahraničí pobývat, aby nezjistila podezřelou aktivitu na vašem bankovním účtu a nemuseli jste čelit náhlému odmítnutí vaší debetní nebo kreditní karty.
Nikdy nenechávejte papírování na poslední chvíli, pokud si nechcete přivodit bolest hlavy! Před odjezdem se zeptejte svého studijního poradce, lektorů nebo známých, kteří již v zahraničí studovali, co se od vás v přípravné fázi očekává. Mezi nejdůležitější věci, které musíte před odjezdem udělat, patří zdravotní pojištění, sestavení rozpočtu, zajištění ubytování a transferu z letiště.
Další radou je pořídit si kopie cestovních dokladů a dokladů totožnosti a vzít si je s sebou odděleně od originálů. Po příjezdu si originály uložte na bezpečném místě v novém domově a kopie si vezměte s sebou, abyste neztratili originální doklady.
Chcete-li rozumně hospodařit s rozpočtem, sledujte, jak se stravují a nakupují místní obyvatelé. Vyhněte se tomu, abyste za služby a dopravu platili více, než byste měli. Zeptejte se svých spolužáků, učitelů nebo hostitelské rodiny, jaké jsou místní ceny, abyste je mohli porovnat s cenou uvedenou v nabídce, pokud k tomu dojde. Pokud to vaše vízum umožňuje, můžete si během studia přibrat i brigádu, abyste si nemuseli dělat starosti s financemi!
Dlouhodobý pobyt v zahraničí a mimo domov může způsobovat velké obavy. Finanční ztráta v důsledku případné nehody nebo škody by neměla být jednou z nich! Vždy si před odjezdem sjednejte cestovní pojištění, abyste si s tím už nemuseli dělat starosti!