Cestujeme do exotických zemí


Cestujete do exotické země? Sluneční světlo, teplo, moře a krásná příroda. Nesmíme však také zapomenout na změnu klimatu a nebezpečí přenosných nemocí. Přípravy začínají dříve, než vyrazíte - navštivte specializované zdravotnické zařízení a poraďte se s lékařem o doporučených možnostech prevence.
 
Několik tipů na ochranu vašeho zdraví
• Věnujte pozornost kvalitě vody k pití, čištění zubů a mytí obličeje. Při vaření vařte vodu minimálně 5 minut na 100 ° C. Krátký var nestačí.
• Do nápojů nedávejte led. Voda, ze které se vyrábí, často není kvalitní a mráz neničí patogeny, které šíří infekční nemoci.
• Zajistěte, aby byly potraviny řádně tepelně ošetřeny.
• Vyvarujte se konzumace syrových a polosyrových ryb, korýšů a podobných labužnických pokrmů.
• Nejezte zeleninu nebo ovoce, pokud je nemůžete důkladně umýt nebo oloupat. Používejte pouze vodu, která je pitná.
• Nekonzumujte mléčné výrobky, pokud nejde o zdravotně nezávadný pasterizovaný skutečný mléčný výrobek.
• Vyvarujte se konzumace domácích lihovin.
 
Průjem
Průjem je jedním z nejčastějších onemocnění, zejména při cestování v tropech a subtropech. Když použijete ​​léky obsažené v lékárničce obvykle odezní do 2–3 dnů, ale často trvá pouze 1 den. Průjem může být také způsoben bakteriemi, bakteriálními jedy nebo jednobuněčnými viry. Způsobit ho můžou i některé potraviny nebo moc studené nápoje.
Pokud se u vás vyskytnou příznaky zvracení a rychlá ztráta tekutin během silného průjmu (zrychlený nebo dokonce mizející puls, zvrásněná kůže, skelné oči, suché sliznice, neutuchající žízeň a změněný hlas) nebo zvýšená teplota, okamžitě vyhledejte lékaře.
Ztrátu soli a vody vyrovnáte rozpuštěním obsahu dávkovacího sáčku pro děti i dospělé, který se prodává v lékárnách v originálním balení pro rehydrataci úst.
 
Žloutenka typu A
Inkubační doba nemoci je 15-50 dní, takže příznaky se mohou objevit i po návratu domů. Toto onemocnění je virové. Šíří se kontaminovanou vodou, potravinami nebo špinavýma rukama. Společně s dodržováním základních hygienických pravidel poskytuje účinnou ochranu proti této nemoci i očkování.
 
Malárie
Nejdůležitějším prostředkem prevence proti malárii je ochrana před komáry, kteří ji šíří. Dodatečnou ochranu poskytuje profylaxe, to jsou léky, které snižují riziko infekce. Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem o správných produktech.
Pokud se u vás po návratu domů objeví horečka, informujte svého lékaře o tom, že jste byli v oblasti infikované malárií.
 
Sluneční světlo
K ochraně před slunečním zářením používejte opalovací krém s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s ochranou proti UV záření a pokrývky hlavy. Buďte opatrní. Nezapomeňte nosit vhodné oblečení z přírodních materiálů, jako je bavlna a len. Vhodné jsou i kombinace přírodních a umělých tkanin.
Koupání
Při koupání v moři noste obuv, která poskytuje ochranu před ostrými předměty a mořskými tvory (například mořskými ježky). Nepřeceňujte svoji kondici a dávejte pozor na nebezpečné situace, např. silná vlnění.
V některých zemích existuje také riziko infekce způsobené krevními sraženinami (schistosomiáza, bilharkóza). Mezihostiteli tohoto onemocnění jsou určité druhy sladkovodních hlemýžďů, proto se nikdy nekoupejte v řekách, jezerech a nekontrolovaných bazénech, kde se tyto hlemýždi mohou vyskytovat.
 
Zvířata
Vyvarujte se kontaktu s neznámými zvířaty, která mohou být infikována vzteklinou nebo jinými infekčními chorobami.
V některých oblastech existuje riziko uštknutí jedovatými hady. Snažte se tomuto nebezpečí vyvarovat. Věnujte zvláštní pozornost, zejména pohybu v neprůhledných, hustých oblastech. Chraňte si své nohy vhodnou obuví.
 
Hmyzí štípnutí
Proti hmyzu a jiným členovcům používejte repelenty. Ty jsou spolu s návodem k použití k dispozici v lékárnách nebo drogeriích. Před bodnutím se můžete chránit sítěmi proti hmyzu umístěnými na oknech a během spánku lze použít moskytiéry napuštěné repelentem.
 
Ve večerních hodinách se co nejméně pohybujte venku. Pokud potřebujete jít ven, zakryjte si většinu těla tmavým oblečením, které není atraktivní pro komáry. Doporučuje se vybrat si místo na spaní alespoň 2 km od vodních ploch, které komárům slouží jako pařeniště.