Chorvatská města u moře


Objevte krásu malých přímořských měst Chorvatska. Najdete v nich čisté moře, vynikající středomořskou kuchyni a pohostinnost místních obyvatel. Také můžete navštívit i větší města jako jsou Záhřeb, Split nebo Dubrovník. Ta menší vám ale přenesou autentickou atmosféru Chorvatska přímo do srdce.

Chorvatska-mesta-u-more-(1).jpgHledáte jedny z nejkrásnějších pláží? Navštivte Brelu. Brela je obec ležící 15 kilometrů severozápadně od Makarské. Málo lidí ví, že slavná chorvatská pláž Punta Rata v Brele byla v roce 2004 zařazena mezi deset nejkrásnějších pláží na světě. Dvacet minut jízdy autem z Brely se nachází i Národní park Biokovo. Park je dokonalým místem pro jednodenní výlet do přírody – ale vezměte si sebou vhodné obutí a oblečení a dostatek vody.

Dalším menším chorvatským městem je Primošten. Má jen 3000 obyvatelem, ale jeho půvab a bohatá tradice turismu láká stále více návštěvníků. To, co je tady jedinečné, jsou tradice. Několik rodin se věnuje udržování dalmatských tradic a rádi vás seznámí s dalmatskou kuchyní, tradiční lidovou hudbou a hudebními nástroji či domácími zvířaty. Během letní sezóny se tady každý týden konají i tradiční folklórní vystoupení, živé koncerty a další akce.

Nejvíc navštěvovaným městečkem na ostrově Krk je Baška. Ať už se rozhodnete strávit večer na koktejlové párty na pláži nebo poslechem živého koncertu, v Bašce najdete oboje. Navíc je to skvělé místo pro pěší turistiku. A pláže v Bašce patří mezi ty nejčistší v celém Chorvatsku, můžete si na nich pronajmout šlapadla, windsurfy, slunečníky a lehátka.

Rovinj, ležící na Istrijském poloostrově, je jedno z míst, která byste rozhodně neměli minout, pokud zrovna cestujete touto částí Chorvatska. Ačkoliv není největším přímořským městem, jeho krásy jsou nesmírné. Staré město je typické svými úzkými dlážděnými uličkami a promenádou podél přístavu, kde si můžete dát kávu i tradiční chorvatské speciality. Jedna z hlavních atrakcí Rovinje je Kostel svaté Eufemie. Rovinj je také ideálním výchozím bodem pro návštěvu Národního parku Brijuni.

Přibližně 20 kilometrů západně od Splitu najdete město Trogir. Je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Je v podstatě malou verzí Splitu. Užijte si úchvatnou promenádu podél moře, kde se můžete posadit do jedné z restaurací a užívat si nekonečného výhledu. 

Dalším chorvatským městem u moře, které stojí za zmínku, je Biograd na Moru. Objevíte tady jak krásné pláže, tak i četné venkovní aktivity a skvělý noční život. Je to ideální místo pro rodiny s dětmi, hlavně i díky nedávno otevřenému Fun Parku Mirnovec, prvnímu zábavnímu parku v Chorvatsku. Biograd na Moru má i skvělé spojení se zbytkem Dalmácie a je to ideální místo k pobytu, pokud chcete navštívit Plitvická jezera či Vodopády na Krce a nebo ostrovy Kornati.

Chcete navštívit další kouzelné město v okolí Dubrovníku, kde nebudou davy turistů a vysoké ceny? Zkuste Cavtat. Toto kouzelné městečko na samotném jihu Chorvatska leží jen 5 kilometrů od letiště Dubrovník. Budete tady mít dokonalou příležitost seznámit se s místní kulturou. Místní obyvatelé tady totiž organizují kulturní akce, které představují návštěvníkům místní tradice. 

Zvažujete dovolenou v Chorvatsku? Zkuste navštívit nejen velká, ale i menší přímořská města, budete příjemně překvapeni. Ještě, než vyrazíte na cestu, sjednejte si dobré cestovní pojištění. Můžete využít i slev pro rodiny s dětmi.