Na vícedenní zájezd jste biologicky naprosto připraveni, méně však na váhu nákladu, který nesete. Proto je zásadní, co si s sebou na dlouhý trek zabalíte a co necháte doma.
Základní zásoby
Nejdůležitější je spacák. Budete ho potřebovat, i když bydlíte v turistické chatě. Nezbytné je také prostěradlo a stan, pokud si nejste stoprocentně jisti, že nebude pršet, nebo pokud plánujete spát v ubytovacím zařízení, nikoliv pod otevřeným nebem.
Také je užitečné mít s sebou kompas nebo fyzickou mapu, případně serióznější GPS, než jen používat k orientaci mobilní telefon. Vždy s sebou noste čelovou svítilnu, je možné, že do cíle nedorazíte v plánovaný čas, a pokud spíte pod širákem, je nezbytná.
Před cestou je dobré přebalit si potraviny, abyste efektivněji využili prostor. Nádobí na vaření omezte na minimum a dobře si rozmyslete, co budete a nebudete potřebovat. Například vše, co se dá jíst z talíře, se jí i z varné mísy, nebudete potřebovat obojí.
Oblečení
Pokud jde o oblečení, méně je někdy více. Turistika není o tom, že si na lesní stezky vezmete nažehlenou košili a kraťasy. Tričko a ponožky nepotřebujete každý den. Zkušení turisté si na desetidenní túru zabalí maximálně 3-5 kusů oblečení. Místo toho věnujte pozornost kvalitě oblečení. Merino vlna je preferovaným materiálem pro ponožky, trička a svetry, protože je pohodlná, dobře větrá a nezapáchá.
Volba teplejší nebo nepromokavé svrchní vrstvy závisí na lokalitě a počasí, ale vždy se doporučuje nějaká nepromokavá vrstva.
Tohle nebudete potřebovat
Na vícedenním treku vám bude zátěž na zádech připadat den ode dne těžší. Když se počítá každý gram, rozhodně nepotřebujete polštář nebo plážový ručník.
Stejně jako u talíře platí, že vše, co lze jíst vidličkou, lze jíst i lžící, takže například vidlička je zbytečná. I když máte pořádný nůž, stačí, když ho budete mít v partě, protože bude potřeba pouze k přípravě jídla.
Ujistěte se však, že máte odpovídající cestovní pojištění! I při sebepečlivějším plánování může dojít k nečekaným událostem a je to obrovská pomoc.