Co obnáší cestování do exotických zemí


Cestujete do exotické země? Kromě toho, že vás čeká slunce, teplo, moře a krásná příroda, nezapomínejte na bezpečnostní rizika a chraňte své zdraví. Vliv má změna klimatu i nebezpečí infekčních nemocí. Přinášíme několik tipů, jak se s tím vypořádat.
Co-obnasi-cestovani-do-exotickych-zemi-(1).jpgPřípravy začínají již před odjezdem. Navštivte specializované zdravotnické zařízení a poraďte se s lékařem o doporučených možnostech prevence. Několik základních tipů, na co si dát pozor, abyste nebyli překvapeni: 

  • Dbejte na kvalitu vody používané k pití, čištění zubů a obličeje.
  • Nedávejte do nápoje led. Voda, ze které se vyrábí, je často nekvalitní.
  • Ujistěte se, že jídlo je správně tepelně upraveno.
  • Vyhněte se konzumaci syrových ryb či korýšů.
  • Nejezte zeleninu a ovoce, které nemůžete důkladně umýt nebo oloupat.
  • Nekonzumujte mléčné výrobky, pokud se nejedná o zdravotně nezávadné, pasterizované, skutečné mléčné výrobky.
  • Vyhněte se pití domácích destilátů.

 
Potíže, které mohou v exotických zemích vzniknout a jak se s nimi vypořádat: 

Průjem

Průjem je jedno z nejčastějších onemocnění, zejména při cestování po tropech a subtropech. Při použití léků obsažených v cestovní lékárničce obvykle odezní během 2-3 dnů, často však trvá pouze 1 den. Průjem může být způsoben bakteriemi, bakteriálními toxiny, jednobuněčnými organismy a viry, ale může se objevit i při konzumaci některých projímavých potravin nebo podchlazených nápojů. Pokud je průjem doprovázen horečkou, okamžitě vyhledejte lékaře.
 

Žloutenka typu A

Inkubační doba nemoci je 15-50 dní, její příznaky se tedy mohou objevit i později po návratu domů. Onemocnění způsobuje virus, který se šíří kontaminovanou vodou, jídlem nebo dotykem. Očkování poskytuje, kromě dodržování základních hygienických pravidel, i účinnou ochranu před tímto onemocněním.
 

Malárie

Nejdůležitějším prostředkem prevence malárie je ochrana proti komárům, kteří malárii šíří. Další ochranu poskytuje užívání preventivních léků, které snižují riziko infekce. O vhodných přípravcích se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Sluneční paprsky

K ochraně před sluncem používejte kvalitní opalovací krémy s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle chránící před UV zářením a čepici. Dbejte na oblečení z vhodných přírodních materiálů – bavlna, len, případně kombinace přírodních a umělých látek. Zvláštní pozornost věnujte i výběru vhodné obuvi z přírodních materiálů, dobře větrané, chránící před úrazy, otlaky a lokálními útoky parazitů.

Koupání

Při koupání v moři používejte obuv, která vás ochrání před ostrými předměty a mořskými živočichy. V některých zemích existuje také riziko infekce způsobené motolicemi. Toto onemocnění přenáší určité druhy sladkovodních plžů, proto se nikdy nekoupejte v řekách či jezerech, kde se tito plži mohou vyskytovat.

Zvířata

Vyhněte se kontaktu s neznámými zvířaty, která mohou být nakažena vzteklinou nebo jinými infekčními chorobami. V některých oblastech hrozí i uštknutí jedovatými hady. Věnujte proto tomuto zdroji nebezpečí zvýšenou pozornost, zejména při jízdě v neprostupných, křovinatých oblastech. Chraňte své nohy vhodnou obuví.

Hmyzí štípnutí

Používejte repelenty proti hmyzu. Ty jsou k dostání v lékárnách společně s návody k použití. Proti bodnutí hmyzem se můžete chránit i sítěmi umístěnými na dveřích a oknech, během spánku pak moskytiérami napuštěnými přípravky proti hmyzu. Při západu slunce buďte venku co nejméně. Místo na spaní si vyberte alespoň 2 km od vodních ploch.

Ať už se vydáte do kterékoli exotické země, myslete na správné cestovní pojištění. Předejdete tak zbytečným komplikacím.