Pozor na podvodníky! Zákazníky kontaktují lidé, kteří se vydávají za falešné zaměstnance společnosti AXA. Další informace, co dělat, naleznete zde.
 

Drákulův hrad


Nejoblíbenější rumunskou památkou s temnou minulostí je středověký hrad Bran, který je spjat s legendou nechvalně proslulého hraběte Drákuly. Ročně ho navštíví přes 800 tisíc turistů. Čím si vysloužil takovou pozornost a proč ho stojí za to vidět? 

Drakuluv-hrad-(1).jpegDrákula je hlavní postava románu irského spisovatele Brama Stokera. Ale předlohou mu byl skutečný valašský kníže Vlad Tepeš, přízvisko “Tepeš” znamená v překladu napichovač. Vlad Tepeš v době svého panování vedl válku proti osmanské expanzi a liboval si v mučení a popravách. Své nepřátele obvykle zabíjel napíchnutím na kůl. Právě kvůli těmto krutým praktikám si jej Stoker vybral pro svůj román. 

Hrad Bran se nachází na historické hranici mezi Transylvánií a Valašskem, asi 28 kilometrů jihozápadně od města Brašov. Vyjímá se na vysokém skalním masivu obklopeném hustými lesy. Postaven byl ve 14. století v gotickém stylu. Roku 1920 věnovalo město hrad rumunské královně Marii Edinburské, která jej nechala zrekonstruovat. Od roku 1940 je tu dokonce uloženo její srdce.

K návštěvě hradu Bran vás nemusí vést jen legendy o Drákulovi. V současné době slouží Drákulův hrad také jako muzeum. Můžete tady obdivovat předměty z rodových sbírek Habsburků, mimo jiné i vzácné korunovační klenoty krále Ferdinanda I. Prohlídku hradu můžete absolvovat s průvodcem a výkladem v několika jazycích a nebo sami po vlastní ose. Zahrady kolem hradu vybízejí k procházkám a nechybí tady ani stánky s nabídkou upířích suvenýrů. Pod kašnou na nádvoří narazíte i na labyrint tajných chodeb.

Až budete sestupovat z hradu do podhradí, stojí za prohlídku místní skanzen s ukázkami lidové architektury. Zajímavé je i muzeum mapujících život rolníků v Transylvánii. 

Nedaleko hradu Bran leží historické město Brašov. Je obklopeno Jižními Karpatami, kterým se říká Transylvánské Alpy. Je pravda, že povaha hor je tady ryze alpská. Dominantou Brašova je Černý kostel postavený v gotickém stylu. Za pozornost stojí i zachovalá část obranných hradeb z 15. století se sedmi baštami. A v Brašově najdete i jednu z nejužších ulic Evropy, jmenuje se Strada Sforii a měří na šířku pouhých 130 cm.

I když hrad Bran pojí s hrabětem Drákulou pouze legenda, stal se významným turistickým cílem celého Rumunska. Než se na něj vypravíte, sjednejte si správné cestovní pojištění! Výlet do Transylvánie pak bude nezapomenutelným zážitkem!