Pozor na podvodníky! Zákazníky kontaktují lidé, kteří se vydávají za falešné zaměstnance společnosti AXA. Další informace, co dělat, naleznete zde.

Ferraty v Česku: turistické tipy na nejhezčí zajištěné cesty


Také rádi lezete po horách? Zajištěné cesty, které znáte spíše pod názvem via ferrata, najdete i v Česku. Některé z nich fungují jako tréninkové ferraty, na kterých můžete cvičit před zdoláváním náročných alpský cest. Jiné představují výzvy pro zkušené lezce: např. Vodní Brána u Semil nebo ferrata Bechyně. Přečtěte si o nejzajímavějších českých ferratách, včetně praktických informací a tipů.
 

Nejkrásnější ferraty v Česku

Via Ferrata: železná cesta

Via ferrata znamená italsky železná cesta. Turistická trasa, která vede po skalách, má různé úrovně obtížnosti. Většinou na ní najdete jistící lano nebo železné stupy pro výstup. Nejvíce ferrat najdete v Alpách, slézt ale můžete i trasy v Polsku, Slovensku, Rumunsku nebo Španělsku.
 
V posledních letech vzniklo mnoho krásných ferratových cest i v ČR. Nejstarší z nich, ferrata Semily, je vhodná pro velmi zkušené lezce. Začátečníci a rodiny s dětmi ocení ferratu Kočičí kamenyFerrata Hluboká nad Vltavou nabízí nejdelší trasu nad řekou v ČR. Ferrata Havranka se vám odmění výhledem na krumlovský zámek. To ovšem až po zdolání houpajícího se visutého mostu. Na Moravě doporučujeme ferratové stezky v Moravském Krasu (zejména speleoferratu, která spojuje ferratovou cestu s lezením v jeskyni). 
 

Víte, že…

První ferraty vznikly už v 19. století? Mnoho dnešních tras původně sloužilo jako vojenská cesta.

Obtížnosti ferrat: Rakouské značení

Máte strach, že cesta ferratou je pro vás příliš obtížná? Zajištěnou cestu si můžete vybrat podle stupně obtížnosti. Nejčastěji se používá rakouské značení. To rozděluje ferraty od stupně A – velmi snadné – až po stupeň E (extrémní). Někde se můžete setkat s označením podle barev (obdobně jako u sjezdovek) nebo francouzským značením (kde F značí snadný, D obtížný a E extrémně obtížný úsek). V ČR najdete extrémně obtížnou ferratu např. u Semil (ferrata Vodní brána).

 

Obtížnost ferrat podle rakouského značení:

A

snadná, lano slouží spíše jako zábradlí

B

mírně obtížná, se strmějším skalním terénem

C

obtížná, s dlouhými kolmými úseky

D

velmi obtížná, s převislými úseky

E

extrémně náročné, se silově náročnými úseky, dlouhými trasami a minimem přirozených stupňů

Před cestou se seznamte se značením obtížnosti ferrat.

Via ferrata Vodní brána u Semil: první česká ferrata

První česká ferrata, úrovní srovnatelná se zajištěnými cestami v Alpách. V nádherném skalním terénu nedaleko řeky Jizery najdete tři náročné trasy. Červená ferrata má obtížnost C. Na zdolání 120 metrů ve skalním terénu si vyhraďte asi 30 minut. Tato trasa je jednosměrná. Nejlehčí, modrá trasa, je vhodná i pro začátečníky. Zdoláte ji za cca 20 minut. Kdo má rád výzvy, vydá se i po fialové trase obtížnosti D/E.

 

Via ferrata Vodní brána u Semil: užitečné informace

Vhodné pro

zkušené lezce

Obtížnost

 

Červená trasa: C

Modrá trasa: B/C

Fialová trasa: D/E

Cena

zdarma

Adresa

Vodní brána

U tunelu, Semily

GPS:50,615053 15,308365

Půjčovna vybavení

V Turistickém informačním centru v Semilech.

Parkování

V Semilech v ulici U Tunelu (za poplatek).

Doporučení

Pro fialovou část trasy doporučujeme obuv podobnou lezačkám. Trasa je vhodná pouze pro velmi zdatné lezce.  

Ferraty Bechyně: výzva pro zkušené lezce

Tahle ferrata je jedna z nejtěžších a taky nejstarších. Cestu nad hladinou řeky Bechyně můžete projít už od roku 2014. Pokud se rozhodnete na trasu vydat, nezapomeňte, že ji musíte celou projít i zpátky. Jedinou alternativou je přebrodění řeky. Ferrata Bechyně začíná sestupem k řece. Začátek hlavního traversu najdete nad hladinou řeky Bechyně. Kromě silových části najdete na trase i stropové linie, které vyžadují zkušenost s technickým lezením. 
 

Ferraty Bechyně: užitečné informace

Vhodné pro

zkušené lezce

Obtížnost

D-E

Cena

zdarma

Adresa

Bechyně – Zářečí,

GPS 49,288337 14,471419

Vydejte se po žluté značce od mostu v Bechyni - Zářečí

Půjčovna vybavení

NE

Parkování

V obci Zářečí. Ferrata je vytížená a v sezoně se parkoviště rychle plní. Alternativně můžete parkovat na soukromém parkovišti mezi Bechyní a Hodonicemi.

Doporučení

Ferrata je náročná s minimální možností odpočinku. Doporučujeme vzít si rukavice a odsedku.

Nezapomeňte, že ferrata je obousměrná.

Ferrata Hluboká nad Vltavou: nejdelší trasa nad řekou

Nádherná ferrata podél Vltavy, která vede přímo nad řekou. Na trase si můžete užít lezení na skále nad řekou o celkové délce 750 m. Jedná se o nejdelší zajištěnou cestu nad řekou v ČR. Ferratu najdete na levém břehu Vltavy nedaleko obce Purkarec. Nabízí tři různé navazující trasy s obtížností B-D.
 

První část ferraty, trasu A, zvládnou i rodiny s dětmi, které už mají nějakou zkušenost s lezením. Trasa trvá zhruba 30 minut. Druhá část, trasa B, vede až 8 metrů nad hladinou řeky. Zdoláte ji za zhruba 60 minut. Doporučujeme zkušenějším lezcům: hlavně vaše ruce dostanou pořádně zabrat. Na tuto část jsou rukavice nezbytné. Poslední, nejnovější část najdete na pravém břehu Vltavy. Tato část je nejsnadnější a nejkratší (170 m).

 

Ferrata Hluboká nad Vltavou: užitečné informace

Vhodné pro

Mírně  a středně zkušené lezce.

Obtížnost

Trasa A a C: B

Trasa B: C/D

Cena

Vstupné je dobrovolné, údržbu trasy můžete na místě podpořit prostřednictvím QR platby.

Adresa

Stezka Vltavy, 373 41 Hluboká nad Vltavou, Česko

49,088529 14,467330

 

Půjčovna vybavení

Sportovně relaxační areál Hluboká nad Vltavou

Ferrata set můžete předem rezervovat online: https://areal.zarezervujse.cz/cs/#/service/ferrata-set-9702/2024-04-20;viewMode=7-days 

Parkování

U trasy C najdete malé parkoviště.

Trasa A a B jsou přístupné z obce Purkarec nebo Hluboké nad Vltavou pěšky nebo po cyklostezce. Dostupné jsou také přímo z řeky Vltavy (u ferraty najdete molo).

Doporučení

Ferrata je jednosměrná.

V turistické sezoně bývá velmi vytížená.

Ferrata Kočičí kameny je vhodná pro rodiny s dětmi
Ferrata Kočičí kameny: jednoduchá trasa pro rodiny s dětmi

Už jste lezli po skále ve tvaru kočičí hlavy? K nenáročné ferratě můžete dojít hravou stezkou od Čertova mlýna. Ideální výlet pro rodiny s dětmi. Ferrata se nachází u lázní Libverda na skále nazývané Kočičí kameny. Samotnou stezku zdoláte za zhruba 10 minut. Je dlouhá 70 metrů s vysoká 25 metrů. V polovině trasy najdete odpočívadlo. Od něj se trasa větví na dvě části: k vrcholu se můžete dostat čtyřmetrovým strmým stoupáním (pravá část) nebo zvolit jednodušší cestu přes vrchol skály (levá část). Na konci vás čeká nádherná vyhlídka, ze které pak můžete sejít po běžné turistické stezce.

 

Tip: K ferratě můžete s dětmi dojít hravou lesní stezkou. Kousek od Kočičí skály najdete dětské hřiště. 

 

Ferrata Kočičí kameny: užitečné informace

Vhodné pro

začátečníky

Obtížnost

B

Cena

zdarma

Adresa

Kočičí kameny, Hubertka, 463 62 Bílý Potok

GPS: 50,886950 15,230946

Půjčovna vybavení

V blízkosti se nenachází.

Parkování

Parkoviště u lesa v lázních Libverda.

Doporučení

Přestože je trasa jednoduchá, nedoporučujeme její absolvování za deště, kdy jsou kameny kluzké. 

Via ferrata Havranka: náročná trasa s výhledem na krumlovský zámek

Ferratu na Havraní skále najdete jen kousek od centra Českého Krumlova. Čeká na vás středně náročná cesta. Hned na začátku trasy vás překvapí velmi náročný převis, poté pokračujete výstupem po skále. Na konci trasy najdete visutý most. Připravte se na to, že most se dost houpe. Odměnou vám budou krásné výhledy na krumlovský zámek. 

 

Ferrata Havranka: užitečné informace

Vhodné pro

zkušené ferratisty

Obtížnost

C

Cena

zdarma

Adresa

Havraní skála
Pivovarská 27
381 01 Český Krumlov

GPS:

48,814338 14,320174

Půjčovna vybavení

Provozovatel ferraty nabízí k zapůjčení ferratové vybavení.

Parkování

Ferrata se nachází blízko centra Českého Krumlova. Doporučujeme jakékoli městské parkoviště.

Doporučení

Lezení na této ferratě je na vlastní odpovědnost.

Z ferraty je nádherný výhled na Český Krumlov. Pokud chcete získat i krásné fotky, doporučujeme absolvovat cestu dopoledne.

Jak se na ferratu připravit

Vezměte si s sebou povinné vybavení (ferratový set): základem je ochranná helma, ferratový set, lezecký úvazek a sportovní obuv. Využijete také kvalitní rukavice. Pokud vybavení nemáte, můžete si jej zapůjčit. Pokud si nejste jistí, využijte služeb průvodce. Nikdy nepřeceňujte své síly! Při lezení vždy zůstávejte v jištění (i na lehčích úsecích) a dodržujte rozestupy. Pro lezení po ferratách v zahraničí doporučujeme pořídit si cestovní připojištění pro rizikové sporty. Přejeme vám krásné zážitky! 


[Error loading the WebPart 'AA_StructuredData_Article' of type 'AA-StructuredData-Article']