Gardské jezero, srdce severní Itálie


Malebné Gardské jezero (Lago di Garda) je největším italským jezerem a jedním z nejoblíbenějších rekreačních středisek v severní Itálii. Leží mezi Alpami a Pádskou nížinou na hranici mezi regiony Trentino-Alto Adige, Lombardie a Benátsko.

Jezero je velmi čisté a pyšní se průměrnou hloubkou 136 metrů, přičemž nejhlubší místo dosahuje 346 metrů. Leží v nadmořské výšce 65 metrů. Je obklopeno půvabnými historickými městy,  olivovými  háji, cypriši, oleandry a malebnými horami. Je proslulé svou vynikající polohou, středomořskou, ale zároveň hornatou přírodou a příjemným klimatem.

Gardské jezero má rozlohu 369,98 kilometrů čtverečních, maximální délku 51,6 kilometrů, maximální šířku 17,5 kilometrů s délkou pobřeží 158,4 kilometrů (pro srovnání Balaton je asi o 50 % větší). Po silnici je vzdálen 46 kilometrů od Brescie, 50 kilometrů od Verony, 131 kilometrů od Milána, 194 kilometrů od oloně a 200 kilometrů od Benátek.

Severní hornatá část jezera je poměrně úzká. Tato oblast nabízí širokou škálu sportovního vyžití, zde se můžete naplno oddat plachtění, surfování, cyklistice, pěší turistice, horolezectví či skálolezectví. Co se týče cyklostezek mjsou ve velmi dobrém stavu a pravidelně udržované, které jsou vhodné pro všechny typy cyklistů. Také krajina je tu velmi zajímavá a rozmanitá. Širší jižní část jezera je obklopena menšími kopci, ale za to jsou v této části vyšší teploty i teplejší voda. Errefele je skvělé místo na koupání. Jižní část je také živější a tak pro ty, kteří dávají přednost klidu je nejlepší volbou severní část jezera. Pokud zatoužíte po zábavě, je Desenzano del Garda tím pravým místem. Krajina na jihu sice není tak rozmanitá jako na severu, ale tato část je velmi vhodným místem pro děti. Jsou zde zoologické zahrady, zábavní parky, aquaparky, termální lázně a spousta dalších aktivit.

Oblast jezera Lago di Garda je ideální pro dovolenou v letních měsících s příjemným a převážně slunečným počasím, kdy teploty běžně dosahují kolem 26 až 27 °C. Naopak zima je tu  velmi chladná.

Jedinečná příroda, půvabná města a slunné pláže Itálie čekají na objevení! Před cestou se vždy ujistěte, že máte správné cestovní pojištění!