Hlavní město Ázerbájdžánu: Baku


Znáte Baku? Jeho minulost je pestrá a stojí za to ho navštívit. Sloužilo jako přístavní město na Hedvábné stezce a je bludištěm uliček, mešit, historických budov a zbytků opevnění, včetně paláce Širvanšáhů a Dívčí věže, které jsou dnes zapsány na seznamu dědictví UNESCO. 

Hlavni-mesto-Azerbajdzanu-Baku-(1).jpegBaku leží na západním pobřeží Kaspického moře a na jižní straně poloostrova Abšeron. Zátoka poskytuje nejlepší přístav Kaspického moře, zatímco poloostrov poskytuje ochranu před prudkými severními větry. Název Baku je pravděpodobně zkrácením perského slova bad kube „ovívaný horskými větry“.

Jestli do hlavního města Ázerbájdžánu zamíříte, navštivte určitě Staré město, jednu z ázerbájdžánských památek světového dědictví UNESCO. Je to skutečně jedinečná historická část Ázerbájdžánu, která se nachází v centru Baku. Staré město je velmi čisté a nedávno zrekonstruované. Nachází se zde spousta starých budov, palácový komplex, mešity a ikonická Dívčí věž. Byla postavena ve 12. století jako součást opevněného města Baku. Vystoupejte na Dívčí věž těsně před západem slunce a vychutnejte si panoramatický výhled!
 
Mešita Bibi Heybat je jedním z nejzajímavějších míst v Baku a i nemuslimové si rádi prohlédnou tuto nádhernou architekturu. Dnes zrekonstruovaná mešita je klasickým příkladem širvánské architektonické školy. Má tři kopule, které navazují na tradiční železný tvar staré mešity, a dva minarety. Kopule jsou zdobeny tyrkysovými a zelenými zrcadly, která jsou lemována pozlacenými nápisy z Koránu.

Potřebujete vidět i něco zajímavého z okolní krajiny? Není problém. Další ázerbájdžánskou památkou zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO je národní park Gobustan. Jde o rozlehlé pole poseté bublajícími bahenními sopkami, antropologickými nalezišti a jezery. V Ázerbájdžánu se na pobřeží, v moři a na ostrovech nachází asi 300 bahenních sopek.

Moderní ráz dodávají městu tzv. Plamenné věže. Jedná se o ikonickou trojici budov, která změnila obraz města ze zapomenutého místa na moderní Baku. Design věží byl inspirován historickou minulostí Ázerbájdžánu, kdy místní obyvatelé uctívali oheň. Budovy mají tvar plamene a jsou celé pokryté LED obrazovkami, které pohyby ohně simulují.

Významnou památkou ázerbájdžánské historie je Širvanšáhův palác, který byl postaven v 15. století. Pískovcový komplex se skládá z palácové budovy, mauzolea krále Chalilulláha, dvou mešit, východní brány (Muradova brána), lázeňského domu a mauzolea súfijského filozofa a vědce Sajida Jahjá Bakuviho. To bylo v roce 2003 zrestaurováno a nyní se zde můžete těšit na několik zábavných audiovizuálních překvapení.

Určitě si projděte staré městské hradby, které jsou postaveny na místě, které bylo osídleno již v paleolitu. Jednou z největších zajímavostí Ázerbájdžánu je, že právě tady najdete vedle sebe stopy sasánovské, arabské, zoroastrijské, perské, osmanské, ruské a širvánské přítomnosti v kulturní kontinuitě.

Pokud hledáte něco netypického a originálního, vydejte se třeba do místního Muzea miniaturních knih, jediného svého druhu na světě! V muzeu jsou uloženy tisíce knih miniaturních rozměrů, včetně vydání děl Dostojevského, Puškina a Gogola. Knihy jsou napsány v mnoha jazycích, včetně ruštiny, ázerbájdžánštiny, němčiny a angličtiny. Nejstarší knihou v muzeu je výtisk Koránu ze 17. století. 

Ať už se vydáte do jakékoliv destinace, nezapomeňte na cestovní pojištění a ověřte si bezpečnost v zemích, které plánujete navštívit.