Pozor na podvodníky! Zákazníky kontaktují lidé, kteří se vydávají za falešné zaměstnance společnosti AXA. Další informace, co dělat, naleznete zde.
 

Horolezectví v Evropě: jak s ním začít?


Horolezectví je stále populárnější sport. Čím dál víc se mu začínají věnovat i lidé, kteří ho nikdy předtím nedělali. V Evropě má horolezectví rozmanité formy, některé evropské vrcholy lze totiž zdolat i bez vybavení, jiné ale vyžadují hlubší znalosti a pečlivou přípravu.

Horolezectví někdo považuje za druh sportu a pro někoho je to životní styl či druh relaxace. Jde o tak širokou škálu činností, že přesná definice není možná. Všechny horolezce sdružuje Mezinárodní horolezecká asociace, jejíž prostřednictvím se mohou přihlašovat do mezinárodních soutěží a případně se i kvalifikovat na olympiádu. Pokud netoužíte po profesionálním lezení, můžete lézt také rekreačně. Je třeba ale myslet na to, že jde o nebezpečný sport a na lezení se dobře připravit, zvlášť jestli s ním teprve začínáte. 

Jak vlastně s lezením začít?
Nejprve se musíte naučit lézt v bezpečném terénu a získat praxi. Pořídit si to nejlepší horolezecké zařízení a oblečení nestačí. Pokud za sebou nemáte dostatečnou rutinu, může vás i první výstup na skálu dostat do vážných a život ohrožujících situací. Proto se před výjezdem do přírody vyplatí věnovat horolezectví indoor. Zajděte si do lezecké haly, kde se naučíte správnou techniku ​​lezení a používání náčiní. Součástí průpravy je i to, jak při lezení najít nejbezpečnější cestu na vrchol. V indoor hale se určitě setkáte se zkušenými lezci, kteří vám pomohou s učením. 

Pokud se cítíte připraveni jít ven, vyberte si místo, které využívá mnoho lidí a je dobře zajištěné. Takových míst, která v mnoha případech tvoří i součást prázdninových středisek, je po celé Evropě mnoho. 

Většina lezců, ať už začátečníků nebo zkušených, má na seznamu svých cílů například Matterhorn ve Švýcarsku či italsko-francouzský Mont Blanc. Začněte ale spíše zlehka a vyhledejte si i menší evropské hory, které nabízí spoustu lezeckých příležitostí. Na mírně pokročilé úrovni si už můžete troufnout třeba na vrchol Breithorn na švýcarsko-italské hranici poblíž Zermattu, o kterém se říká, že je to nejsnadnější čtyřtisícovka v Alpách.

Důležité je, abyste si při lezení a sportování v zahraničí uzavřeli příslušné cestovní pojištění a nepotkalo vás nepříjemné překvapení!