Pozor na podvodníky! Zákazníky kontaktují lidé, kteří se vydávají za falešné zaměstnance společnosti AXA. Další informace, co dělat, naleznete zde.

Jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí?


Přinášíme vám několik užitečných rad, jakým způsobem postupovat při dopravní nehodě v cizině. 

30. července 2015

Cestování automobilem do zahraničí se v poslední době stává trendem. S čím dál hustším provozem se ale dopravní nehoda může přihodit velice rychle, a to i těm nejzkušenějším řidičům. Dle průzkumů AXA Assistance tvoří nehody až 20 % všech případů, kdy vznikla škoda na vozidle. Když však k nehodě dojde, je důležité být na ni správně připraven a v krizové situaci zachovat chladnou hlavu. Správný postup může zachránit nejen životy.

Informujte se o dopravních předpisech v zemích, jimiž budete projíždět

Jiný kraj, jiný předpis. Právě proto je důležité informovat se o legislativě. Dle statistik si většina řidičů před odjezdem nezjistí, jaké dopravní předpisy jsou platné v zemích, jimiž projíždí. To se samozřejmě nemusí týkat jen povolené rychlosti, ale i povinné výbavy ve vozidle. Mnohdy se řidiči diví, co všechno při kontrole může být policejní hlídkou pokutováno.

Kvalitní pojištění s sebou

V zahraničí se může přihodit cokoliv. V některých situacích je ale pojištění to jediné, co vás může před vzniklými náklady ochránit. Udělejte si proto přehled o nabídce pojištění vozidel (havarijní pojištění či povinné ručení), které bude zahrnovat i kvalitní asistenční služby v zahraničí a informujte se především o rozsahu a limitech.

K některým nepříjemným situacím nemusí dojít jen v souvislosti s provozem vozidla. Pokud se rozhodnete cestovat do zahraničí, měli byste myslet i na cestovní pojištění. Vždy požadujte komplexní ochranu.

 

Při dopravní nehodě

Pokud již k dopravní nehodě došlo, je nejdůležitější zachovat chladnou hlavu. V případě, že se jedná jen o drobné „ťuknutí“, není potřeba úplně panikařit a vždy je lepší vše vyřídit v klidu. Nutné je počítat i s případnou jazykovou bariérou. S některými základními frázemi byste se ale i tak měli alespoň částečně domluvit.

Prvotně zabezpečte místo nehody, umístěte výstražný trojúhelník a neustále myslete na svou bezpečnost. Od věci není ani obléknout si reflexní vestu. Pokud se jedná o závažnější nehodu, je nezbytné zajistit poskytnutí první pomoci zraněným a zavolat jednotky integrovaného záchranného systému. Pokud si nejste jisti, kam v danou chvíli zavolat, můžete využít mezinárodní tísňovou linku 112, jež lze využít u všech členských států Evropské unie.

Dále je důležité vše patřičně zdokumentovat. Vyplňte formulář o dopravní nehodě (nejčastěji tzv. Euroformulář) a nechte jej vyplnit a podepsat i všechny zúčastněné. Vše si nafoťte (doporučujeme mít s sebou fotoaparát - mobilní telefon se vám může vybít v nejnevhodnější chvíli). Zajistit můžete i svědecké výpovědi. Pokud je nastalá situace v klidu, je dobré též kontaktovat přímo asistenční službu své pojišťovny, která vám může poradit s dalším postupem. Současně by vám měla zajistit servis i v případě, že je vaše vozidlo nepojízdné (samozřejmě v závislosti na rozsahu pojistného krytí).

Pokud je k nehodě přivolána policie, podepište policejní protokol pouze v případě, že s ním zcela souhlasíte. V případě, že si nejste jisti, jaký význam má přesně policejní zpráva, připište to jako dodatek k podpisu. Před odjezdem do zahraničí rovněž doporučujeme projít si i naše rady a tipy motoristům, kde můžete nalézt další užitečné informace.