Pozor na podvodníky! Zákazníky kontaktují lidé, kteří se vydávají za falešné zaměstnance společnosti AXA. Další informace, co dělat, naleznete zde.

Jak si sbalit batoh na vícedenní túru


Lidé jsou v podstatě biologicky uzpůsobeni k delším túrám, ale to, jakou váhu a jak ji nesete, má velký vliv na váš výkon a zážitky. Ukážeme vám, jak si sbalit batoh na vícedenní túru.

Příprava

Prvním krokem je mít vše, co potřebujete, rozložené vedle sebe, abyste si to mohli prohlédnout. Poté rozdělte balíčky do sekcí podle toho, jak jsou těžké a jak často je budete používat. Tímto způsobem skvěle vybalíte vše, co nebudete potřebovat. Pokud to musíte nést na zádech, je velký rozdíl, co máte s sebou, takže se vyplatí dvakrát si každou položku promyslet a zjistit, zda je nezbytná.

Spací pytel a bederní pás jsou považovány za lehké. Mezi těžší patří stan a extra tekutina. Do střední kategorie patří věci, které nejsou příliš lehké a nelze je tvarovat. Nádobí na vaření, potraviny, filtry na vodu atd.

Balení

Základní zásada, kterou je třeba při balení dodržovat, zní: těžiště by mělo být co nejblíže k vám. To znamená, že batoh by měl být umístěn uprostřed, blízko zad. Lehké předměty, spací pytel, bederní pás, oblečení mohou jít na dno. Uprostřed, směrem k zádům, těžké věci a nakonec nahoře nebo uprostřed, směrem od zad, středně těžké věci.

Často používané věci by měly být umístěny v horní části tašky a v různých snadno přístupných kapsách. Například pláštěnka, kompas nebo mapa, svačina nebo čelovka, které by měly být vždy po ruce.

Důležitost správného balení

Dobře zabalený batoh výrazně zvyšuje zážitek z pěší turistiky a její bezpečnost. S batohem na zádech se budete cítit lehčí. Bude to méně únavné a snadněji udržíte rovnováhu. Riziko zranění, ať už v důsledku vyčerpání nebo ztráty rovnováhy v důsledku chybného kroku, je také mnohem nižší.

Ale ani ten nejlépe sbalený batoh a nejzkušenější turista nemůže vyloučit neočekávané. Proto se vždy před cestou ujistěte, že máte správné cestovní pojištění!