Jaký kufr si mám vzít na cesty?


Při cestování letadlem je rozhodnutí, zda si vzít kabelku, batoh nebo kufr, velmi důležité. Je ovlivněno délkou vaší cesty, množstvím a velikostí vašich věcí a pravidly letecké společnosti, se kterou letíte. Než se začnete balit na cestu, připravili jsme pro vás několik nejlepších rad, kterými se můžete řídit!

Jaky-kufr-si-mam-vzit-na-cesty-(1).jpg

Jaký kufr si vzít?

Nejpohodlnější variantou je kufr na kolečkách, který vás všude následuje a vaše oblečení se nepomačká, a protože je na trhu široká škála velikostí, můžete se přizpůsobit rozměrům zavazadel určených vaší společností. Většina leteckých společností umožňuje vzít si na palubu příruční zavazadlo zdarma spolu s letenkou. To však podléhá přísným pravidlům, proto si před cestou ověřte, zda váš kufr vyhovuje požadavkům.
 
Společnost Wizz Air povoluje příruční zavazadlo o rozměrech do 40 × 30 × 20 cm a Ryanair do 40 × 20 × 25 cm. To samozřejmě neznamená, že si nemůžete vzít větší zavazadlo, jen za něj musíte zaplatit příplatek. Jakmile znáte správné rozměry, stačí se rozhodnout pro materiál. Kufr s měkkou bočnicí má výhodu v tom, že se nerozbije a umožňuje větší prostor pro zabalení, takže se do něj vejde více oblečení, ale kufr s tvrdou bočnicí je odolnější, takže pokud cestujete často, vyplatí se investovat do kufru tohoto typu.

Pokud se chystáte na kratší cestu, může vám stačit příruční zavazadlo. Toto zavazadlo si můžete vzít na palubu letadla u většiny leteckých společností zdarma, takže nemusíte za zavazadlo platit nic navíc a pohodlně se do něj vejdou vaše nejnutnější věci. 

Na co si dát pozor?

Seznam

Abyste měli jistotu, že doma nic nezapomenete, je dobré si před cestou sepsat seznam toho, co potřebujete. Nejlepší je mít dva samostatné seznamy: jeden pro věci, které si zabalíte do odbaveného zavazadla, a druhý pro příruční zavazadlo. Nezapomeňte na základní věci, jako jsou léky proti bolesti, nabíječka na telefon a kapesníky.

Kosmetika

Při cestování letadlem je důležité si uvědomit, že na palubu si smíte vzít pouze určité množství tekutin. Mnoho lidí má špatnou zkušenost a zjistí, že se jim při letištní bezpečnostní kontrole vylily jejich milované parfémy a kosmetika. Pro jistotu je dobré si pořídit plnitelné lahvičky s objemem nižším, než je maximální povolený. Před odletem je vhodné zvážit, které toaletní potřeby jsou pro vaši cestu nezbytné, abyste se vyhnuli balení zbytečných věcí. Například sprchový gel a šampon jsou ve většině hotelů standardem, takže je můžete nechat doma. U zubní pasty, krému na ruce a tělového mléka volte malá cestovní balení: cestovní balení najdete ve většině drogerií. 

Oblečení

Před odjezdem si ověřte, jaké jsou v cílové zemi povětrnostní podmínky, abyste s sebou netahali zbytečné oblečení. Silné svetry a bundy mohou zabírat místo a zvyšovat hmotnost kufru, takže si možná budete muset připlatit za těžké zavazadlo.

Hodnotné věci

Obecně platí, že cennosti si nedávejte do odbaveného zavazadla, vždy je mějte v příručním zavazadle. Pro maximální ochranu osobních věcí v kufru si pořiďte kombinační zámek, kterým zavazadlo uzavřete. Na letišti si také můžete nechat kufr polepit fólií, která kromě věcí uvnitř ochrání i vnější stranu zavazadla před poškozením.

Doklady

Ať už cestujete kamkoli, doklady jsou jedinou věcí, kterou potřebujete mít u sebe. Abyste předešli nepříjemným situacím a zajistili si naprostou bezpečnost, je dobré si pořídit fotokopie dokladů, které potřebujete na cestu.

Označení kufru

Je možné, že několik cestujících ve vašem letadle cestuje s podobným kufrem jako my, takže se může stát, že si po příletu vyměníte své zavazadlo s někým jiným. Abyste tomu předešli, pořiďte si dobře viditelné označení, abyste mohli svůj kufr identifikovat. 
 
Bohužel bez ohledu na to, jak opatrní při cestování jste, vždy může dojít k neočekávaným situacím. Myslete na svou bezpečnost a nezapomeňte si před cestou sjednat odpovídající cestovní pojištění, abyste zajistili svou bezpečnost a předešli nepříjemným překvapením.