Jedinečný ostrov Krk


Ostrov Krk je druhý největší ostrov v chorvatském Jaderském moři, který se nachází v Kvarnerském zálivu nedaleko města Rijeka. Jeho východní pobřeží je obráceno
k pevnině, zatímco jižní pobřeží k ostrovu Cres. Od roku 1980 spojuje ostrov
s pevninou u osady Kraljevica Krcký most. Jde o jeden z nejdelších betonových mostů na světě (1430 metrů).

Ostrov Krk je velmi oblíbeným letoviskem díky svým středomořským plážím, pestrým aktivitám, krásné přírodě, příjemnému klimatu a gastronomii.

Západní část Krku je kopcovitá, zatímco východní část je méně členitá, se strmými horskými útesy, listnatými lesy a několika malými osadami. Jsou zde písečné, oblázkové i kamenité pláže, obklopené křišťálově čistou mořskou vodou, která je ideální i pro milovníky vodních sportů. Centrem ostrova a jeho největším sídlem
je město Krk, které má stejný název jako ostrov.

Město Krk má za sebou válečnou historii, jejíž nejvýznamnějším připomínkou jsou opevněné hradby postavené kolem starého města ve 12. století. Pětiúhelníková bašta chránící místní přístav byla postavena v 15. století za benátské nadvlády. Přístup do půvabného starého města je městskou branou vedle bašty Kamplin.
Ve stěnách bašty můžete vidět zbytky franského erbu se lvem trhajícím chléb
a pozůstatky římského hrobu, který svědčí o historii tohoto místa.

K dopravě z ostrava na pevninu je možno využít hlavní silnice 102 přes Krcký most uprostřed ostrova, z níž odbočuje hlavní silnice 104 směrem k trajektovému přístavu Valbinska. Ostrov byl s pevninou spojen 19. července 1980 mostem Krk, původně pojmenovaným Tito, který se klene přes Kvarnerský záliv. Na ostrově byla vybudována cyklostezka, tzv. ostrovní transverzála, která nabízí nádherné panoramatické výhledy. Mezi městem Krk a křižovatkou hlavních silnic 102 a 104 byla vybudována samostatná cyklostezka v délce asi 10 km. Plachetnice a rybářské přístavy se nacházejí ve všech pobřežních vesnicích. Ostrov Krk je dostupný také letecky, protože má mezinárodní letiště nedaleko Omišalje.

Hlavní turistická sezóna na středomořském ostrově Krk trvá od června do září,
kdy je zde teplé a slunečné klima, ideální pro dovolenou na pláži.
V srpnu dosahuje teplota moře až 29 °C.

Vyražte prozkoumat zajímavosti ostrova Krk! Před cestou vždy myslete na svou bezpečnost a sjednejte si ideální cestovní pojištění!