Jedinečný ostrov Krk


Ostrov Krk je díky svým středomořským plážím, nádhernému přírodnímu prostředí a příjemnému klimatu mimořádně oblíbeným prázdninovým letoviskem. Významná je i místní gastronomie. Objevte chorvatskou kulturu a pohostinnost na Krku!

Jedinecny-ostrov-Krk-(1).jpgOstrov Krk je druhý největší ostrov v Jaderském moři v Chorvatsku, který se nachází v Kvarnerském zálivu nedaleko města Fiume. Jeho východní pobřeží směřuje k pevnině, jižní pobřeží k ostrovu Cres. Od roku 1980 spojuje ostrov s pevninou u osady Kraljevica most Krki, jeden z nejdelších betonových mostů na světě (1 430 m).

Centrem a největší osadou ostrova je město Krk, jehož hlavní atrakcí je staré město Kaštel. Hlavní město ostrova má bohatou historii a pyšní se malebnými uličkami, historickými památkami a krásným přístavem. Navštivte katedrálu sv. Marka, Frankopanský hrad a místní trhy. Město má i válečnou historii, kterou nejlépe charakterizují hradby připomínající pevnost, postavené kolem starého města ve 12. století. Pětiúhelníková bašta chránící zdejší přístav byla postavena v 15. století, v době benátské nadvlády.

Krk má písčité, oblázkové a skalnaté pláže obklopené křišťálově čistou mořskou vodou, ideální pro milovníky vodních sportů a aktivního odpočinku. Oblíbeným turistickým letoviskem s jednou z nejdelších pláží na ostrově je letovisko Baška. Pláž Vela Plaža je známá svými krásnými kamennými úseky a azurově modrou vodou.

Páteří dopravy je dálnice 102, která vede přes most Krk uprostřed ostrova, ze kterého odbočuje dálnice 104 směrem k přístavu Valbinska. Ostrov byl spojen s pevninou 19. července 1980 mostem Krki. Na ostrově byla vytvořena cyklostezka spojující hlavní atrakce. V každé pobřežní osadě najdete plachetní a rybářské přístavy. Na ostrov Krk se dá dostat i letadlem, protože má mezinárodní letiště.

Mezi krásná městečka, která doporučujeme navštívit, patří určitě Omišalj. Malé a malebné město na útesu nad mořem. Má krásné historické jádro, kamenné uličky a výhled na moře. Nádherným městem je i Vrbnik, s úzkými uličkami a bílými domy. Vrbnik je vyhlášený svými výbornými víny a úchvatnými výhledy na okolní krajinu.

Hlavní turistická sezóna na středomořském ostrově Krk trvá od června do září, protože klima je v této době obzvláště teplé a slunečné, ideální na plážovou dovolenou. V srpnu dosahuje teplota mořské vody příjemných 28 stupňů.

Kouzelná prázdninová místa v Chorvatsku čekají, až je objevíte! Před cestou vždy myslete na svou bezpečnost a sjednejte si výhodné cestovní pojištění.