Svobodně projet Evropu, noci trávit v přírodě a nevědět, kde budu zítra spát. Takhle dobrodružně můžete prožít prázdniny v Evropě. Máte odvahu vyměnit hotel se sprchou a klimatizací za noci pod širákem, přírodu a nezapomenutelné zážitky? Zabalte si batoh, pronajměte karavan a vydejte se s námi na cestu.
Volné kempování v Evropě: jaká jsou pravidla a co nezapomenout
Absolutní volnost a spojení s přírodou. Díky nim je stanování na divoko stále populární. A můžete tak projet téměř celou Evropu. Pravý ráj najdete ve Skandinávii. Ve Švédsku a Norsku mají všichni lidé zákonem zaručené právo na přírodu (Allemansrätten), podobně svobodně pohybovat se můžete také v Estonsku. Přísná pravidla pro kempování mají naopak v Itálii nebo Černé Hoře.
Podmínky pro kempování na divoko která se mohou lišit v jednotlivých regionech, a dokonce i městech. Vždy byste však měli dodržet tato pravidla:
-
Nekempujte v přírodních rezervacích: ve většině je kempování zakázané.
-
Ukliďte po sobě: co jste přivezli, to zase odvezte (a co jste vyprodukovali, zahrabejte).
-
Nekempujte v blízkosti obydlí.
-
Nezdržujte se nikde delší dobu.
-
Chovejte se nenápadně a buďte ohleduplní k přírodě.
Tip: Pokud chcete využít možnost
kempování na divoko „na půl cesty“, můžete si pronajmout soukromý pozemek. V ČR místa ke stanování a stání karavanu nabízí server
bezkempu.cz, v Evropě např.
campspace.com nebo
stellplatz.info. Některá stání nabízejí dokonce základní zázemí: sprchu a záchod, napojení na elektrickou energii a odpadní vodu nebo posezení.
Kempování v Itálii: pravidla stanovuje každá obec a region
Chystáte se do Itálie? Pro kempování na divoko tu neexistují jednotná pravidla, a musíte tedy před každou zastávkou ověřit podmínky v daném místě. Kompromisem může být využití stellpatzů (míst pro stání karavanu), kde můžete přespat za mírný poplatek. Volnější pravidla jsou v turisticky oblíbeném Toskánsku, v regionech Piemont a Marche je povoleno kempování po dobu max. 48 hodin s předchozím souhlasem radnice. V Benátkách nebo na Sardinii je volné kempování zcela zakázáno.
Na co si dát pozor: Nikdy nekempujte na plážích nebo v národních parcích, odpadní vodu likvidujte pouze na k tomu vyhrazených místech.
Kempování na divoko v Černé Hoře: zkuste soukromé pozemky
V Černé Hoře je divoké kempování zákonem zakázáno. Přestože se můžete dočíst, že úřady jsou ke kempování mimo vytížené turistické oblasti tolerantní, doporučujeme dodržovat místní předpisy. V Černé Hoře najdete velkou nabídku kempování na soukromých pozemcích.
Tip: Pro ekologické kempování doporučujeme Camp Full Monte, který se nachází v nádherné přírodní oblasti nedaleko chorvatského Dubrovníku.
Kempování na divoko v Chorvatsku: přísná pravidla
V Chorvatsku je stanování na divoko a kempování s obytným vozem mimo vyhrazená místa zakázáno. Policie dodržování pravidel přísně kontrolujte zejména u moře a v turistických oblastech. Za porušení pravidel vám hrozí pokuta až 400 eur. Můžete se ale domluvit s majitelem soukromého pozemku, že u něj karavan zaparkujete.
Upozornění: V důsledku proběhlé občanské války se nachází ve vnitrozemí místa s nevybuchlou municí. Důsledně proto dodržujte všechny zákazy a doporučení.
Kempování na divoko v Rakousku: jen v některých regionech
V Rakousku, podobně jako v Itálii, reguluje divoké kempování každý region samostatně. Povoleno je v Horním Rakousku, Štýrsku a Vorarlbersku, s určitými omezeními můžete kempovat i v Salcbursku. Obecně je kempování zakázáno v chráněných oblastech. V místech, kde je kempování možné, vždy dodržujte kempovací etiketu a buďte ohleduplní. Doporučujeme nezdržet se na jednom místě déle než jednu noc.
Jak na bezpečné stanování a kempování?
-
Vždy dodržujte místní předpisy.
-
V místech, kde se pohybují medvědi nebo jiná nebezpečná zvířata, řádně uzavírejte potraviny, abyste zvířata nepřilákali.
-
S ohněm zacházejte opatrně, nerozdělávejte jej v blízkosti suchého dřeva nebo jiných hořlavých materiálů, před spaním jej uhaste. Předem ověřte, jestli v oblasti neplatí zákaz rozdělávání ohňů.
-
Ověřte si, že kempujete bezpečně: projděte si okolí, pozor si dejte na riziko zaplavení, sesuvu půdy nebo padajících větví.
-
Sledujte předpověď počasí: v případě velkých bouřek se radeji ubytujte v tradičním kempu nebo hotelu.
-
Vždy dejte někomu z rodiny nebo přátel vědět, kde zrovna kempujete.
-
Jezděte s minimem věcí, nelákejte zloděje.
-
-
Pokud jedete karavanem, nezapomeňte zkontrolovat povinné ručení a zelenou kartu.