Pozor na podvodníky! Zákazníky kontaktují lidé, kteří se vydávají za falešné zaměstnance společnosti AXA. Další informace, co dělat, naleznete zde.

Kempování na divoko: užijte si jízdu Evropou




Svobodně projet Evropu, noci trávit v přírodě a nevědět, kde budu zítra spát. Takhle dobrodružně můžete prožít prázdniny v Evropě. Máte odvahu vyměnit hotel se sprchou a klimatizací za noci pod širákem, přírodu a nezapomenutelné zážitky? Zabalte si batoh, pronajměte karavan a vydejte se s námi na cestu.
Při kempování na divoko vás čekají nezapomenutelné zážitky.

Volné kempování v Evropě: jaká jsou pravidla a co nezapomenout

Absolutní volnost a spojení s přírodou. Díky nim je stanování na divoko stále populární. A můžete tak projet téměř celou Evropu. Pravý ráj najdete ve Skandinávii. Ve Švédsku a Norsku mají všichni lidé zákonem zaručené právo na přírodu (Allemansrätten), podobně svobodně pohybovat se můžete také v Estonsku. Přísná pravidla pro kempování mají naopak v Itálii nebo Černé Hoře.
 
Podmínky pro kempování na divoko která se mohou lišit v jednotlivých regionech, a dokonce i městech. Vždy byste však měli dodržet tato pravidla:
 
  • Nekempujte v přírodních rezervacích: ve většině je kempování zakázané.
  • Ukliďte po sobě: co jste přivezli, to zase odvezte (a co jste vyprodukovali, zahrabejte).
  • Nekempujte v blízkosti obydlí.
  • Nezdržujte se nikde delší dobu.
  • Chovejte se nenápadně a buďte ohleduplní k přírodě.
Tip: Pokud chcete využít možnost kempování na divoko „na půl cesty“, můžete si pronajmout soukromý pozemek. V ČR místa ke stanování a stání karavanu nabízí server bezkempu.cz, v Evropě např. campspace.com nebo stellplatz.info. Některá stání nabízejí dokonce základní zázemí: sprchu a záchod, napojení na elektrickou energii a odpadní vodu nebo posezení.
 

Kempování v Itálii: pravidla stanovuje každá obec a region

Chystáte se do Itálie? Pro kempování na divoko tu neexistují jednotná pravidla, a musíte tedy před každou zastávkou ověřit podmínky v daném místě. Kompromisem může být využití stellpatzů (míst pro stání karavanu), kde můžete přespat za mírný poplatek. Volnější pravidla jsou v turisticky oblíbeném Toskánsku, v regionech Piemont a Marche je povoleno kempování po dobu max. 48 hodin s předchozím souhlasem radnice. V Benátkách nebo na Sardinii je volné kempování zcela zakázáno.
 
Na co si dát pozor: Nikdy nekempujte na plážích nebo v národních parcích, odpadní vodu likvidujte pouze na k tomu vyhrazených místech.
 

Kempování na divoko v Černé Hoře: zkuste soukromé pozemky

V Černé Hoře je divoké kempování zákonem zakázáno. Přestože se můžete dočíst, že úřady jsou ke kempování mimo vytížené turistické oblasti tolerantní, doporučujeme dodržovat místní předpisy. V Černé Hoře najdete velkou nabídku kempování na soukromých pozemcích.
 
Tip: Pro ekologické kempování doporučujeme Camp Full Monte, který se nachází v nádherné přírodní oblasti nedaleko chorvatského Dubrovníku.
 
Při kempování v Černé Hoře narazíte na nádherné horské vyhlídky.

Kempování na divoko v Chorvatsku: přísná pravidla

V Chorvatsku je stanování na divoko a kempování s obytným vozem mimo vyhrazená místa zakázáno. Policie dodržování pravidel přísně kontrolujte zejména u moře a v turistických oblastech. Za porušení pravidel vám hrozí pokuta až 400 eur. Můžete se ale domluvit s majitelem soukromého pozemku, že u něj karavan zaparkujete.
 
Upozornění: V důsledku proběhlé občanské války se nachází ve vnitrozemí místa s nevybuchlou municí. Důsledně proto dodržujte všechny zákazy a doporučení.
 

Kempování na divoko v Rakousku: jen v některých regionech

V Rakousku, podobně jako v Itálii, reguluje divoké kempování každý region samostatně. Povoleno je v Horním Rakousku, Štýrsku a Vorarlbersku, s určitými omezeními můžete kempovat i v Salcbursku. Obecně je kempování zakázáno v chráněných oblastech. V místech, kde je kempování možné, vždy dodržujte kempovací etiketu a buďte ohleduplní. Doporučujeme nezdržet se na jednom místě déle než jednu noc.
 
Medvěd pojídá zbytky po turistech: nelákejte ho volně uloženým jídlem.

Jak na bezpečné stanování a kempování?

  • Vždy dodržujte místní předpisy.
  • V místech, kde se pohybují medvědi nebo jiná nebezpečná zvířata, řádně uzavírejte potraviny, abyste zvířata nepřilákali.
  • S ohněm zacházejte opatrně, nerozdělávejte jej v blízkosti suchého dřeva nebo jiných hořlavých materiálů, před spaním jej uhaste. Předem ověřte, jestli v oblasti neplatí zákaz rozdělávání ohňů.
  • Ověřte si, že kempujete bezpečně: projděte si okolí, pozor si dejte na riziko zaplavení, sesuvu půdy nebo padajících větví.
  • Sledujte předpověď počasí: v případě velkých bouřek se radeji ubytujte v tradičním kempu nebo hotelu.
  • Vždy dejte někomu z rodiny nebo přátel vědět, kde zrovna kempujete.
  • Jezděte s minimem věcí, nelákejte zloděje.
  • Nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění, včetně asistenční služby.
  • Pokud jedete karavanem, nezapomeňte zkontrolovat povinné ručení a zelenou kartu.
Otázky a odpovědi
ROZBALIT VŠE
Jak se připravit na cestu obytným vozem?
Stáhněte si navigaci, která je uzpůsobená karavanům. Zjistěte, jaká povinná výbava je vyžadovaná ve státech, do kterých cestujete. Zabalte si technický průkaz, zelenou kartu a smlouvu o pronájmu karavanu.
Na co si dát pozor při kempování po Evropě?
Dodržujte všechny zákony a místní pravidla. Nezapomeňte, že v případě porušení předpisů nebo rizikovém chování se na vás nemusí vztahovat pojistné krytí.