Krásná Makarská riviéra


Makarská riviéra je oblíbeným dovolenkovým rájem a táhne se podél pobřeží Jaderského moře v Chorvatsku. Jeho území zahrnuje obce Brela, Baška Voda, Tučepi, Podgora, Gradac a půvabné městečko Makarska ležící v jeho centru.

Krajina se vine podél moře v délce asi 53 km na úpatí působivého členitého pohoří Biokovo, jež chrání pobřeží před silným větrem z vnitrozemí. Makarská riviéra je díky své vynikající zeměpisné poloze jednou z nejteplejších a nejslunnějších částí Chorvatska. Každoročně si tuto středomořskou destinaci vybírají pro svou dovolenou desetitisíce turistů, protože nabízí písečné a oblázkové pláže s křišťálově čistou vodou, jedinečné přírodní prostředí, historické památky, pestrý kulturní program a významné cíle zdravotní turistiky jako například lázně Biokovka. Významná je zdejší gastronomie, kde hlavními surovinami jsou mořské plody a místní pochoutky. Při procházce po půvabných promenádách lemovaných palmami v blízkosti místních přístavů na Vás dýchne pravá chorvatská atmosféra.

Hlavními památkami Makarské riviéry jsou kostel svatého Petra ze 14. století nacházející se na poloostrově Svatý Petr, katedrála svatého Marka, starý františkánský kostel zasvěcený Panně Marii a pozdně renesanční palác rodiny Kačič-Peko z 19. století stojící na pláži. Pokud sem zavítáte, určitě neopomeňte navštívit horskou botanickou zahradu Kotišina, kterou založil profesor Jura Radić.  Nachází se v nadmořské výšce 350-500 metrů na svazích pohoří Bikovo.

Makarska je pravděpodobně pojmenována podle nedaleké vesnice Makar, jejíž název je odvozen od fénického slova "mucar", což znamená fialový. Féničané údajně našli v této široké zátoce mnoho fialových šneků. Na místě města stojí od pravěku osada obývaná Ilyry. Jméno Makarska je poprvé zmíněno v turecké listině z roku 1502 jako sídlo tureckého Náh z Tengermelléku.
Makarská riviéra je vynikajícím místem pro letní dovolenou s příjemně teplým a většinou také slunečným počasím, kdy denní teploty dosahují 28-30 °C. V tomto období se mořská voda ohřívá na velmi příjemných 27-28 °C.

Jedinečná krajina Makarské riviéry čeká na své objevení! Před dovolenou v Chorvatsku se připravte na všechny možné situace a pro svou bezpečnost se ujistěte, že máte správné cestovní pojištění!