Varšava v mnoha ohledech mezi evropskými hlavními městy nijak nevyniká. Není jedinou památkou světového dědictví, ale má jednu zvláštnost. Tento titul jí náleží proto, že na konci druhé světové války bylo 85 % města v troskách.
Bouřlivá minulost
V roce 1281 napadl a zničil Jazdów plocký kníže Boleslav II. a na místě malé rybářské vesnice založil podobnou osadu. Zrodila se Varšava.
Ve 14. století se stalo sídlem mazovského knížete a později hlavním městem Mazovska. V roce 1529 bylo připojeno k polské koruně a v roce 1596 jej Žigmond Vasa III. nakonec jmenoval hlavním městem.
Ale to není konec příběhu. V letech 1795-1807 anektovalo Pruské království území, které pak Napoleon marně osvobozoval. Autonomii hlavního města polsko-ruské perské unie zrušili Rusové v polském povstání a začlenili ho do Viselské provincie.
Během druhé světové války se Varšava stala dějištěm závěrečných bojů, během nichž bylo zničeno 85 % města včetně historického Starého města a královského paláce.¨
Přestavení
Staré město bylo vzhledem ke svému kulturnímu a historickému významu kompletně zrekonstruováno do podoby, v jaké se nacházelo před válkou. To se podařilo natolik, že bylo v roce 1980 neobvyklým způsobem zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.
Dnes jsou ve městě zastoupeny všechny styly evropské architektury. Nejstarší stavbou je gotická katedrála svatého Jana z roku 1390. Od této doby se zde nacházejí renesanční, barokní, neoklasicistní a moderní panely.
Návštěva
Varšava není jen pro statistiky. Varšava leží na dvou březích řeky Visly a je jediným evropským hlavním městem (a jedním ze dvou na světě), které sousedí s národním parkem.
Kromě jedinečného města a přestavěného Starého Města tvoří 40 % Varšavy zelené plochy. Nachází se zde mnoho parků, zámků, jezer a lesů.
Jako hlavní město stojí za návštěvu také kvůli muzeím, trhům, kinům a gastronomickým zařízením, která nabízejí bohatou historii a kulturu polského národa.
Před cestou si však nezapomeňte sjednat správné cestovní pojištění!