Během dovolené v Evropě můžete narazit nejen na unikátní přírodní poklady, ale také na působivé monumentální chrámy vytvořené lidskou rukou. Několik mistrovských architektonických děl, která stojí za to prozkoumat, najdete v tomto článku. Je čas udělat si výlet po nejkrásnějších kostelech v Evropě.
Sagrada Família (Barcelona, Španělsko)
Sagrada Família, česky Chrám smíření, zasvěcený Svaté rodině, nejznámější dílo Antoniho Gaudího, se stala symbolem Barcelony. Osobní spiritualita architekta měla velký vliv na design, ve kterém považoval přírodu za vůdčí princip. S 4,5 miliony návštěvníků ročně je nejoblíbenější památkou ve Španělsku. Práce na římskokatolické budově začaly v roce 1886 a očekává se, že budou dokončeny až v roce 2026. Kostel je vzorem organické architektury, ale je také řazen do secese a má dokonce i kubistické rysy.
Bazilika svatého Petra (Vatikán - Řím, Itálie)
Jednou z nejznámějších památek Vatikánu je impozantní náměstí a bazilika korunovaná zdobenou kupolí, kde bije srdce katolického světa. Bazilika svatého Petra je v podstatě největší kostel na světě. Jeho renesanční a barokní architektura je působivá sama o sobě, ale umělecké poklady uchované v jejích zdech jen zvyšují hodnotu a význam budovy. Vnitřní délka kostela je 212 metrů, výška 133 metrů a podlahová plocha přibližně 15 160 m², což z baziliky sv. Petra dělá jednu z největších staveb na světě.
Hagia Sophia (Istanbul, Turecko)
Hagia Sophia v Istanbulu je skutečným architektonickým mistrovským dílem. Je unikátním příkladem byzantské architektury, původně kostel, později mešita a v současnosti muzeum. Celkově lze Hagia Sophia charakterizovat jako dokonalou syntézu všech tehdy známých architektonických prvků. Hlavní kopule chrámu je majestátní, má průměr 31 metrů a výšku 55,6 metrů. Kromě kopule jsou součástí chrámu čtyři minarety a mozaiky zdobící interiér z 9. století.
Katedrála Notre-Dame (Chartres, Francie)
Notre-Dame je nejslavnější gotický kostel v Paříži, katedrála pařížské arcidiecéze. Je prvním mistrovským dílem raně gotické architektury. V jeho struktuře téměř úplně vymizely tradice románského jazyka. V podvečer 15. dubna 2019 katedrálu zachvátil požár. Její střecha téměř zcela shořela, centrální věž s menším zvonem se zřítila a propadla se část klenby, většina cenných artefaktů ale zkáze unikla. Zavčas byla vynesena trnová koruna Ježíše Krista a další artefakty. V současnosti probíhá rekonstrukce. Katedrála by měla být znovu otevřena věřícím v roce 2024.
Grundtvigs Kirke (Kodaň, Dánsko)
Světoznámý luteránský kostel se nachází v Kodani. Zasloužil se o něj dánský teolog a kněz Nikolai Frederik Severin Grundtvig. Obecně připomíná středověké venkovské stavby skandinávského typu. Na stavbu bylo použito 6 milionů cihel, z nichž některé byly pečlivě vyleštěny a použity k dokončení vnějších zdí. Sluneční záření cihly odráží a dodává budově zvláštní lesk.
Hallgrimskirkja (Reykjavík, Island)
Island stojí za návštěvu nejen pro své přírodní krásy. Mezi jeho architektonickými mistrovskými díly vyniká luteránský kostel zvaný Reykjavík Hallgrimskirkja v Reykjavíku. Futuristicky vyhlížející budova je výplodem fantazie Guðjóna Samúelssona, který si podobu kostela vysnil v roce 1937 (i když byl dokončen až v roce 1986). Říká se, že Samúelsson se při navrhování kostela inspiroval napůl ochlazující se lávou proudící přes skály.
Chrám Vasila Blaženého (Moskva, Rusko)
Chrám Vasila Blaženého byl dokončen v roce 1560. Přestože je starý téměř půl tisíciletí, je stále ve výborném stavu. Nachází se na jihovýchodní straně Rudého náměstí v Moskvě. Jeho architektura symbolizuje spojení Ruska s Evropou i Asií. Je pojmenován po moskevském asketovi 15. a 16. století Vasiliji Blaženém. V současnosti funguje jako muzeum. Bohoslužba se koná jen jednou ročně v říjnu. Ústředním prvkem je 57 metrů vysoká věž zdobená cibulovou kopulí. Je obklopena osmi menšími samostatnými kostely, pojmenovanými po svatých patronech z vítězných bitev, které symbolizují.
Monumentální chrámy Evropy čekají na objevení. Nezapomeňte si před jejich prohlídkou uzavřít cestovní pojištění!