Na co si dát pozor při dobrovolnické práci v zahraničí?Stále více lidí si jako cíl své zahraniční cesty vybírá dobrovolnictví, které je nejen nezištnou pomocí, ale také skvělou příležitostí poznávat jiné kultury. Jako u každé cesty do zahraničí však existují některé neznámé oblasti a problémy, o kterých bychom si měli být předem vědomi.

 

Co je potřeba k dobrovolnické činnosti v zahraničí?

Každá organizace vítá dobrovolníky za jiných podmínek, ale nejjednodušší bude účast v programech Evropské dobrovolné služby (EDS). K Evropské dobrovolné službě, se může připojit každý prostřednictvím nevládních organizací. Většina těchto organizací obvykle nevyžaduje kvalifikaci, diplom ani jazykový test. Zde však stojí za zmínku, že alespoň základní úroveň angličtiny není na škodu, protože musíme rozumět členům hostitelské organizace a ostatním dobrovolníkům. Minimální věk pro účast na dobrovolnické činnosti je 18 let. 

 

K jakým organizacím se vyplatí připojit?

Přihlášení prostřednictvím EDS samozřejmě není povinné, ale doporučuje se, abyste nemuseli mít specializovaný titul a minimálně 25 let, protože to jsou požadavky například u UNICEF. Organizace s názvem United Nations Volunteers spojuje evropské organizace s organizacemi v jiných částech světa, takže pokud budeme hledat dobrovolnické příležitosti prostřednictvím nich, můžete dokonce zkusit štěstí na jiných kontinentech. Pokud chcete pomáhat v oblastech postižených katastrofami, Evropský dobrovolnický sbor humanitární pomoci Vás do takových oblastí nasměruje.

 

Dobrovolné cesty do zahraničí bez organizací. Pokud bychom se však vydali vlastní cestou, mohli bychom také zkusit štěstí prostřednictvím databází s názvem WWOOF a Workaway. První z nich nabízí dobrovolnické programy týkající se životního prostředí, divoké zvěře a udržitelného života, zatímco Workaway nabízí širokou škálu kategorií, od péče o zvířata, přes jazykové vzdělávání až po pohostinství. Na obou stranách si po podrobné registraci a zaplacení ročního poplatku již můžete vybírat ze stovek zemí a programů po celém světě. Dobrovolnictví je rozhodně skvělá příležitost, jak prozkoumat svět a přitom se neustále setkávat s novými kulturami a novými lidmi a pomáhat těm, kteří to nejvíce potřebují.

 

Během našeho dobrovolnického výletu nezapomeňte uzavřít cestovní pojištění, abychom v případě neočekávané události nepotřebovali pomoc! 

 

Náš další článek: Cestování autobusem 

 

Zdroj: https://novekedes.hu/utazas/onkenteskent-be-lehet-jarni-az-egesz-vilagot