Nejkrásnější vodopády na světě


Ať už jde o tenké stužky a nebo zpěněné proudy, všechny vděčí za svůj vznik ostré změně ve výšce říčního koryta. Celá řada největších vodopádů na světě padá z okraje široké náhorní plošiny. Silné deště zajišťují řekám dostatečný přítok vody, a když dosáhnou okraje, nezbývá jim nic jiného než se řítit dolů. Znáte ty nejkrásnější z nich? 

Nejkrasnejsi-vodopady-na-svete-(1).jpegTyto jedinečné přírodní divy nabízejí úžasný pohled. Po celém světě je mnoho divokých vodopádů. Některé jsou nejvyšší, jiné nejdelší, některé tvoří kaskády a jiné i soubor několika vodopádů. Seznamte se s těmi nejkrásnějšími, které matka příroda vytvořila, třeba je pak budete chtít vidět i naživo:

Angel Falls

Angel Falls neboli Kerekupai-Merú je nejvyšší vodopád na světě, který se nachází v národním parku Canaima v oblasti Gran Sabana ve státě Bolívar ve východní části Venezuely. Vodopád padá z řeky Churun ​​do Ďáblovy rokle. Výška Angel Falls včetně celkového rozdílu výšek je úžasná, 979 metrů. K Angel Falls není snadné se dostat, protože v bezprostřední blízkosti vodopádů nevede žádná veřejná cesta. Existují dva způsoby: buď malým letadlem (helikoptérou), nebo z paluby člunu. Návštěva Angel Falls v období sucha (od prosince do března) je méně doporučována, protože pak Andělský vodopád nenabízí tak impozantní pohled jako v období dešťů a přístup k němu je také obtížnější kvůli nízkému stavu řeky.

Niagarské vodopády

Niagarské vodopády jsou obrovská kaskáda na řece Niagara. Leží na hranici mezi Kanadou a Spojenými státy americkými a oddělují provincii Ontario a stát New York. Nachází se 27 km od Buffala. Niagarské vodopády se skládají ze dvou hlavních částí oddělených ostrovem Goat Island: Horseshoe Falls na kanadské straně hranice a American Falls na americké straně. Na americké straně se nachází ještě jeden menší, vodopád Bridal Veil Waterfall, který odděluje Luna Island. Vodopádový komplex vznikl ústupem ledovců na konci wisconsinského zalednění v poslední době ledové. Ačkoli nejsou Niagarské vodopády extrémně vysoké, jsou velmi široké: každou minutu spadne více než 168 000 m³ a v průměru 110 000 m³ vody. Jde o největší vodopády v Severní Americe a stojí za to je vidět. 

Viktoriiny vodopády

Viktoriiny vodopády leží na hranici dvou zemí, Zambie a Zimbabwe. Místní název Makololo: Mosi-oa-Tunya znamená „hřmící pára“ a „hučící kouř“. Zvuk vody padající do hloubky sta metrů tady totiž doplňuje třísetmetrová parní clona. 1 708 metrů široký vodopád je nejširší na světě, jeho nejbližší okolí bylo oběma zeměmi vyhlášeno národním parkem a od roku 1989 získal mezinárodní ochranu v rámci světového dědictví UNESCO. Výška vodopádů se pohybuje mezi 61 a 108 metry. Řeka Zambezi, která napájí vodopády, je největší řekou v jižní Africe a protéká Angolou, Zimbabwe, Namibií, Zambií a Mosambikem. S délkou 2 736 kilometrů je 39. nejdelší řekou světa a po Nilu, Kongu a Nigeru čtvrtou nejdelší v Africe.

Vodopády Iguazú

Vodopády Iguazú se nacházejí na řece Iguazú (Iguaçu) na hranici Argentiny (80 %) a Brazílie (20 %), v národním parku Iguazú. Skládají se z 270 samostatných kaskád a menších vodopádů. Vodní masa padá v nejvyšším bodě z výšky 82 metrů, průměrná výška je 60 metrů. Před 135 miliony let byla oblast pokryta silnou vrstvou lávy, která se po ochlazení změnila v čedič. Vodopády vznikly tam, kde se řeka Iguazú z východu z Brazílie vlévá do řeky Paraná z Argentiny.

Než začnete objevovat nejkrásnější vodopády na světě na vlastní kůži, uzavřete si cestovní pojištění, které splní všechny vaše potřeby a poskytne vám maximální bezpečnost!