Nejlepší evropská muzea


Milovníci kultury a historie si mohou zvolit mezi několika městy v Evropě a zajet si do některého z jejich světově proslulých muzeí. Pokud patříte mezi ty, kdo takové zážitky vyhledávají, vybrali jsme pro vás několik nejlepších evropských muzeí, která stojí za to navštívit!

Nejlepsi-evropska-muzea-(1).jpg

Louvre, Paříž

Louvre, největší muzeum na světě a jedna z proslulých atrakcí v Paříži, přitahuje pozornost již zvenčí svou impozantní prosklenou pyramidovou budovou. Uvnitř pak můžete vidět spoustu pokladů z celého světa. Stanete v přítomnosti skutečně slavných uměleckých děl, jako je Mona Lisa Leonarda da Vinci nebo socha Venuše z Miló. Kromě obrazů a soch vystavuje muzeum pravidelně i grafická díla.

Britské muzeum, Londýn

Britské muzeum v Londýně je jedním z nejznámějších světových muzeí s dosud největší sbírkou. V jeho výstavních síních jsou zastoupeny všechny kontinenty světa: vystaveno tady bylo více než 13 milionů egyptských, blízkovýchodních, řeckých, římských, dálněvýchodních, afrických a amerických historických artefaktů. Návštěva muzea je zdarma. Na návštěvu zajímavých expozic se vyplatí vyhradit si celý den. Kromě muzea se zde nachází také královská knihovna, British Library.

Galerie Uffizi, Florencie

Galerie Uffizi představuje sbírku děl nejvyšší kvality, kterou shromáždili příslušníci rodu Medici a jejich pokračovatelé v lotrinsko-habsburské linii. Původní medicejská sbírka byla roku 1737 odkázána městu Florencie poslední členkou rodu Annou Marií Ludovikou s podmínkou, že díla nikdy nesmějí město opustit. Zároveň tato slavná galerie potvrzuje, že „kolébka renesance” Florencie se právem řadí k nejvýznamnějším metropolím umění na světě. Zajímavostí je, že v budově vzniklo i divadlo a velkovévoda František, který se zajímal o vědu, si pro sebe zřídil i alchymistickou laboratoř, kde experimentoval s výrobou léků.

Albertina, Vídeň

Albertina je galerie umění založená v roce 1776 ve Vídni vévodou Albertem Sasko-Těšínským a jeho ženou Marií Kristinou. Galerie je umístěna ve stejnojmenném paláci, který tvoří jihovýchodní konec císařského zámku a obsahuje jednu z největších světových sbírek grafiky. Kromě grafických předloh si lze prohlédnout architektonické a historické sbírky. V Albertině můžete mimo jiné obdivovat Monetovo vrcholné dílo Lekníny, Tančící ženy od Degase a jedno z nejznámějších Renoirových děl Dívka.

Ať už máte namířeno kamkoliv, nezapomeňte si uzavřít správné cestovní pojištění!