Řada světových univerzit bojuje opakovaně o přední příčky žebříčku úspěšnosti. Posuzuje se akademická a publikační činnost, reputace či množství významných ocenění absolventů. Desítku nejlepších univerzit spojuje historie, kvalitní vzdělání, výjimeční učitelé, světově uznávaní absolventi. Studovat na těchto univerzitách je čest. Které to jsou?
Oxford
Je to nejstarší univerzita v anglicky mluvícím světě a po univerzitě v Bologni druhá nejstarší univerzita, která je stále v provozu. Oxfordská univerzita je považována za přední místo světového vysokoškolského vzdělávání a výzkumu na celém světě. Univerzita má 130 institutů a výzkumných center. Její tradiční barvou je tmavě modrá. Univerzita funguje na bázi federativního zřízení, tvoří ji 39 autonomních kolejí, 5 permanent halls of residence a řada fakult. Součástí Oxfordské univerzity je také několik muzeí a knihoven, které patří k nejstarším v Anglii.
Stanford
Univerzitu založil v roce 1885 Leland Stanford, železniční magnát, americký senátor a pozdější guvernér Kalifornie. Jeho syn Leland Stanford mladší zemřel na tyfus ve věku 16 let, Stanfordská univerzita nese jméno po něm. Nachází se v srdci Silicon Valley. Významný je na ní jak akademický, tak i sportovní život. Součástí univerzity je i Stanford Linear Accelerator Center (SLAC), výzkumné centrum částicové fyziky.
Harvard
Byla založena 8. září 1636, čímž se stala nejstarší vysokoškolskou institucí v USA. Sídlí ve městě Cambridge ve státě Massachusetts v bostonské aglomeraci a patří k nejprestižnějším univerzitám ve Spojených státech a ve světě. Jako nestátní univerzita je členem Ivy League / Břečťanové ligy (název sdružení osmi elitních soukromých univerzit na severovýchodě USA). Od roku 1974 na univerzitě působilo 19 laureátů Nobelovy ceny a 15 laureátů Pulitzera. Harvard je v současnosti nejbohatší institucí vysokoškolského vzdělávání na světě.
California Institute of Technology
Kalifornský technologický institut je soukromá univerzita ve Spojených státech amerických se sídlem v Pasadeně v Kalifornii nedaleko Los Angeles. Jde v podstatě o přední výzkumnou univerzitu. Její hlavní výzkumné oblasti jsou přírodní vědy a technické vědy. Caltech provozuje Jet Propulsion Laboratory, která se v roce 1958 stala vesmírným střediskem NASA. S téměř tři sta profesory a dvěma tisíci studenty je považována za poměrně malou univerzitu, přesto má značný počet členů, kteří získali Nobelovu cenu.
Massachusetts Institute of Technology
Soukromá univerzita a výzkumný ústav se sídlem v Massachusetts. Univerzita je známá v oblasti vědy a techniky a v několika dalších oblastech, jako je management, ekonomie, lingvistika, veřejná správa a filozofie. Nobelovu cenu dosud získalo celkem 76 současných i bývalých členů.
Mezi desítku nejlepších univerzit na světě patří, kromě výše zmíněných, ještě Berkley v Kalifornii, University of Cambridge, University of California v Los Angeles, University of Chicago a Columbia University.
Kampusy těchto univerzit jsou nádherné. Pokud budete v rámci svých cest poblíž, navštivte některý z nich. Před cestou do zahraničí si sjednejte cestovní pojištění.