Pozor na podvodníky! Zákazníky kontaktují lidé, kteří se vydávají za falešné zaměstnance společnosti AXA. Další informace, co dělat, naleznete zde.

Nejslavnější muzea v Evropě


Žádný výlet po Evropě není úplný bez vstřebávání kultury. Kde lépe prožít umělecký zážitek než v muzeu? Ať už na tomto starobylém kontinentu zavítáte do kteréhokoliv historického velkoměsta, najdete tam muzejní skvosty. A váš obdiv se nemusí vztahovat jen k artefaktům, ale také k samotným historickým budovám, kde nejslavnější muzea v Evropě sídlí.

Guggenheimovo muzeum - Bilbao, Španělsko
Guggenheimovo muzeum navržené legendárním architektem Frankem Gehrym, je jednou z nejznámějších budov na světě. Muzeum o rozloze 256 000 metrů čtverečních je stále poměrně nové, poprvé otevřelo své brány v roce 1997, ale už si získalo velký respekt díky své stálé sbírce. Láká také na velké putovní výstavy s laskavým svolením slavné Guggenheimovy nadace. Zajímavostí je, že muzeum disponuje větší rozlohou interiéru než Guggenheimovo muzeum v New Yorku a Benátkách dohromady.

 

Louvre - Francie
Asi nepřekvapí, že nejoblíbenější muzeum na světě je zároveň jedním z nejkrásnějších. Louvre je také jedním z největších muzeí na světě s rozlohou více než 650 000 metrů čtverečních. Samotná lokalita je považována za významné místo francouzské historie. Koncem 12. století zde Filip II. nechal postavit pevnost. Po nějaké době se budova rozrostla v obrovský palác, ve kterém sídlila královská rodina. V paláci byly umístěny sbírky řeckých a římských soch a další umění, stejně jako slavná Mona Lisa. Sbírka se v průběhu let rozrůstala a dnes je v Louvru uloženo téměř 380 000 předmětů od pravěku po novověk. Ikonický moderní prvek klasické budovy, skleněná pyramida, byla dokončena v roce 1989 a nyní slouží jako vchod do muzea.

 

Muzeum Orsay - Francie
Přestože bylo Muzeum Orsay otevřeno teprve v roce 1986, impozantní budova, ve které muzeum sídlí, byla dokončena už v roce 1900, kdy ještě fungovala jako železniční stanice. V roce 1978 byla budova prohlášena za historickou památku a vznikly plány na přeměnu prostoru na muzeum, které překlene propast mezi staršími díly vystavenými v Louvru a novějšími díly vystavenými v Národním muzeu moderního umění. Díky tomu nyní muzeum představuje mnoho francouzských děl od poloviny 19. století až do doby před 1. světovou válkou. Je to třetí nejoblíbenější muzeum ve Francii a desáté na světě.

 

Vídeňské muzeum přírodních věd a dějin umění - Rakousko
Vídeň je plná krásných budov a kvalitních muzeí, ale snad jen málokteré jsou tak významné jako Přírodovědné muzeum a Uměleckohistorické muzeum. Tyto budovy byly postaveny na opačných koncích obrovského náměstí, obě byly otevřeny pro veřejnost v roce 1889. Muzea poskytla vhodný úkryt pro působivou uměleckou sbírku habsburské královské rodiny. Obdélné budovy doplňuje kupole vysoká téměř 200 metrů. Uvnitř jsou muzea vyzdobena mramorem, zlatými deskami, obrazy a štukovou výzdobou. Přestože jsou obě muzea působivá a umělecká díla Uměleckohistorického muzea jsou na světové úrovni, zůstává Přírodovědné muzeum jedním z nejdůležitějších muzeí v Evropě, kde je uloženo asi 30 milionů artefaktů. Tyto artefakty tvoří součást sbírky, která začala před více než 250 lety. 

 

Britské muzeum - Anglie
Vznik Britského muzea lze z velké části připsat jednomu muži: lékaři a přírodovědci siru Hansi Sloaneovi, který během svého života nashromáždil působivou sbírku asi 71 000 starožitností, artefaktů a uměleckých děl. V roce 1753 král Jiří II. vytvořil ze Sloaneovy sbírky a dvou knihovních sbírek Britské muzeum. Přestože dnes již muzeum nemá knihy ani přírodovědné předměty, sbírka se stále rozrůstá a v současné době obsahuje přibližně 13 milionů děl dokumentujících historii lidské kultury od pravěku po současnost.

 

Kolik muzeí, tolik úžasných zážitků! Nenechte si nečekanými zvraty a náklady zničit dovolenou. Sjednejte si před odjezdem cestovní pojištění!