Největší jezero Evropy


Mezi největší evropské přírodní poklady patří voda. Na kontinentu se vyskytuje v mnoha podobách. Znáte největší sladkovodní evropské jezero? Jmenuje se Ladožské jezero a patří mezi 15 největších zásobáren vody na Zemi. Jeho okolí nabízí řadu zajímavostí, které stojí za to vidět. 

Ladožské jezero se nachází na severozápadě evropské části Ruska. Rozpíná se v Karélii a v Leningradské oblasti. Se svou rozlohou téměř 18 tisíc km² získalo titul největšího jezera v Evropě. Zároveň je 17. největším jezerem na světě. Jeho název pochází patrně z místního alodejoki, což znamená „dole na řece“. 

Jezero je přibližně 210 km dlouhé a 130 km široké. Pokud jde o hloubku, místy dosahuje až 225 metrů, průměrně je ale hluboké kolem 50 metrů. Nadmořská výška hladiny jezera je pouze 5 metrů. Do Ladožského jezera se vlévá 35 řek, nejznámější jsou Svir, Vuoksa, Volchov, Taipale a Něva. Voda z jezera odtéká pouze Něvou, v jejímž ústí postavil na počátku 18. století car Petr I. proslulý Petrohrad.

Severní břehy jezera jsou skalnaté, vysoké, se zálivy podobnými fjordům. Jižní břehy jsou převážně nízké. Je zde mnoho písečných a valounových pláží. Kromě toho je na jezeře asi 660 ostrovů o rozloze 435 km². Stává se tak skvělým tipem na dovolenou. 

Navštívit totiž můžete nejen pláže a zálivy, ale i řadu měst na březích jezera, jako například Priozersk, Novaja Ladoga, Sortavala, Pitkyaranta, Lakhdenpohja a Shlisselburg. Města jsou nejsnáze dostupná z Petrohradu. Velmi oblíbené je souostroví Valaam v severní části jezera, které sdružuje na 50 ostrovů. 

Už odedávna bylo Ladožské jezero důležitým strategickým a obchodním místem. Procházela tudy vikingská cesta a během staletí zde bylo svedeno několik bitev o nadvládu. V průběhu 2. světové války představovalo jedinou spojnici mezi obleženým Leningradem a světem.

Neporušená panenská příroda Ladožského jezera umožňuje, kromě návštěv historických památek, také cyklovýlety, plavby po jezeře, surfování, výpravy za pozorováním tuleňů či pěší výlety do okolí. 

Ať už zvolíte jakoukoliv z fascinujících lokalit Ladožského jezera, nezapomeňte si na cestu uzavřít cestovní pojištění