Pozor na podvodníky! Zákazníky kontaktují lidé, kteří se vydávají za falešné zaměstnance společnosti AXA. Další informace, co dělat, naleznete zde.
 

Nejvyšší hora Chorvatska


Daleko za pohořím Velebitu a Biokova se zvedá krasový hřeben Dinara. Naleznete na něm nejvyšší bod současného Chorvatska jménem Sinjal. Tam, kde ještě nedávno žili Srbové, dnes není nikdo. Obklopí vás tady jen ticho majestátních hor.

Nejvyssi-hora-Chorvatska-(1).jpgChorvatsku plně náleží předsunuté pásmo s 1 831 metry vysokým Sinjalem. Ten je také nejvyšším bodem této země. Aby bylo jasno, často se můžeme setkat s informačními zdroji, které za nejvyšší vrchol Chorvatska označují Dinaru nebo dokonce i Troglav. Správné jméno ale zní Sinjal. Cestování po Chorvatsku si můžete zpestřit výstupem na tuto horu. 

Nejvyšší hora Chorvatska vás učaruje hlavně tím, že zde není turistický ruch a můžete si tady v klidu a nerušeně projít krásy místní přírody. Pohoří Dinara odděluje Chorvatsko od Bosny. Na horu Sinjal vedou dvě hlavní výstupové trasy. První vychází z osady Guge do lokality Suho polje a dále k chatě Brezovac, ta je vzdálená od osady Guge 14 kilometrů. Druhá varianta se dá zvládnout během jednoho dne. Východiskem je osada Glavaš, přístupná odbočkou z hlavní silnice Knin-Sinj. 

Během výstupu můžete obdivovat úžasnou okolní krajinu. Rozlehlou krasovou plošinu svírají z obou stran impozantní hory. Po pravici se hrdě táhne nekonečný hlavní hřeben, za kterým se ukrývá Bosna. Zleva se strmě zvedá masiv Sinjalu. Stezka zpočátku traverzuje horské louky i torza bukových lesů. Jak ubývá vegetace, přibývá postupně suťovisek i kamenných moří. Nejvíc sil budete potřebovat na poslední úsek, kdy stezka překonává vápencové plotny a vy začnete balancovat nad hlubokými skalními kotly. Pak se ale z ničeho nic objeví objeví nejvyšší vrchol.

Před a během výstupu na vrchol si dejte pozor na několik důležitých věcí: 

  • Vyberte si vhodný čas na výstup - letní měsíce jsou nevhodné kvůli vedrům, ideální je pozdní jaro a počátek podzimu.
  • Pijte dostatek tekutin - je možné, že cestou nenarazíte na zdroj pitné vody, proto mějte dostatek s sebou.
  • Vybavte se kvalitní obuví - budete ji potřebovat hlavně na kamenná moře, vápencové hrany a jiné terénní speciality.
  • Zkontrolujte si vývoj počasí, než vyrazíte. Bouře na vrcholu je rizikem, který byste podceňovat rozhodně neměli. Zvlášť i proto, že chorvatský gsm signál zde vykazuje nízké pokrytí.

A ještě dřív, než se vypravíte zkoumat chorvatské hory a zajímavosti, zařiďte si výhodné cestovní pojištění!