Nejzápadnější bod Evropy


Poznejte místo, kde končí Země a začíná moře. Vydejte se na západní pevninský výběžek Evropy, o kterém se říká, že je ikonický a nezapomenutelný. Jde nejen o nejzápadnější mys evropského kontinentu, ale i o místo s nezapomenutelným výhledem na nekonečnou modř. 

Mys Roca, portugalsky Cabo da Roca (tedy Skalní mys) se nachází na pobřeží Portugalska jen 40 kilometrů od hlavního města. Ikonický maják se tyčí na vrcholu skalnatého ostrohu vyčnívajícího z pohoří Sintra, odkud tisíce turistů pozorují nekonečné moře. Římané Mys Roca nazývali Promontorium Magnum a středověcí námořníci Lisabonská skála. Luís de Camões, portugalský národní básník, v jednom ze svých nejslavnějších děl napsal: "Je to místo, kde končí Země a začíná moře". Ve výšce 150 metrů nad mořem se budete skutečně cítit na „konci Země“.

Maják na Cabo da Roca varuje lodě, plovoucí po jedné z nejrušnějších námořních tras světa, až do vzdálenosti stovek kilometrů. Vedle majáku je také návštěvnické centrum pro turisty, kde najdete restaurace, kavárny a obchody se suvenýry. Mimo jiné můžete získat i certifikát potvrzující návštěvu nejzápadnějšího místa Evropy! Pokud tedy plánujete do svého výletu po Evropě zařadit i Lisabon, nezapomeňte na ikonický Mys Roca. 

Určitě byste během dovolené v Portugalsku neměli opomenout město Sintra, které je od Mysu Roca vzdáleno jen 20 kilometrů. Poblíž se nachází historický komplex Quinta da Regaleira, který náleží Světovému kulturnímu dědictví UNESCO. V samotném městě Sintra můžete navštívit další památky, které oplývají historií. Mezi nejznámější patří například Palácio Nacional de Sintra, Castelo dos Mouros, Palácio da Pena a Convento dos Capuchos. 

Vzhledem k tomu, že nejzápadnějším hlavním městem na evropské pevnině je právě Lisabon, nebudete to mít k Mysu Roca daleko. Určitě si toto magické místo zařaďte mezi ta, která byste během dovolené v Portugalsku stoprocentně chtěli vidět.

Ať už zamíříte do kterékoli fascinující destinace, nezapomeňte si pro cestu bez starostí uzavřít to správné cestovní pojištění!