Oblíbené město Split


Split je druhé největší město v Chorvatsku a hospodářské a kulturní centrum Dalmácie na pobřeží Jaderského moře. Split je také známý jako srdce Dalmácie. Město si zaslouží být zmíněno, protože má nádherné exoticky vypadající pláže, jedinečnou přírodu, bohatý kulturní a noční život a také nabízí rozmanitý a pestrý program aktivit. Split je ideální prázdninovou destinací pro rodiny s malými dětmi, ale také samozřejmě pro mladou a starší generaci.

Město se nachází ve střední Dalmácii, v ústí řek Jadro a Žrnovica, na poloostrově, který je ohraničen Kaštelským zálivem a Splitským průplavem. Split je správním
a hospodářským centrem Střední Dalmácie. Je důležitým dopravním uzlem, železniční trať ho spojuje s chorvatským hlavním městem Záhřebem.

Název města pochází z latinského slova palatium (palác), který je ilyrského původu. Římský císař Dioklecián si v původně malé rybářské vesnici v letech 293 až 305 postavil palác a poté se zde uchýlil. Oficiální název města zůstal v italštině Spalato až do roku 1918 a poté se zavedla dnešní slovanská verze, Split.

Doporučujeme navštívit staré město nebo Diokleciánův akvadukt, který se nachází uvnitř hradeb bývalého Diokleciánova paláce, který byl postaven ve stejné době jako palác a je jedním z nejpozoruhodnějších a nejlépe zachovaných starověkých akvaduktů v zemi. Diokleciánův palác pochází ze 13. století. Palác Papalić stojí také za zmínku, jde o nejvýznamnější gotickou památku z 15. století. Najdeme v něm také městské muzeum a palác Agubio.

Počasí ve Splitu je od května do září nejvhodnější pro trávení dovolené u moře
a toto období je také hlavní turistickou sezónou. Teplota moře se zde pohybuje okolo 27 až 28 °C.

Split je rozhodně místem, které by měl alespoň každý jednou za život navštívit včetně jeho pláží, historických památek, gastronomie a zábavy, protože zdejší atmosféra nabízí nezapomenutelné zážitky pro všechny cestovatele.

Než se rozhodnete navštívit Split, nezapomeňte si sjednat vhodné cestovní pojištění.