Oblíbený Portorož


Portorož v italštině a slovinštině v překladu znamená Růžový přístav. Letovisko Portorož se nachází na slovinském pobřeží Jaderského moře. Portorož je mnohými považován za nejelegantnější a nejluxusnější prázdninovou destinaci v zemi, a to díky hlavní ulici lemované palmami podél pobřeží a také teplému klimatu.

Město je součástí obce Piran. Historie obou obcí je úzce spjata. V prehistorických dobách žili v oblasti ilyrští osadníci, po nich pak následovaly keltské kmeny, které byly později připojeny k Římanům.

Východně od Piranu leží v zátoce obec Fiesa. V současné době se na místě nacházejí dva rybníky, které byly až do počátku 20. století hliníky cihelny. Větší jezero je vzdálené asi 20 metrů od břehu a má hloubku 9 metrů. Menší jezero leží jihozápadně od většího a je hluboké asi 6,5 metru. Mezi pláží Fiesa a kostelem svatého Jiří z Piranu je vybudována více než kilometr dlouhá panoramatická stezka, která kopíruje pobřeží a strmou skalní stěnu. V současné době má Fiesa dva velké hotely, autokemp a několik rekreačních domů.

Přímořské ulice Portorože lemují luxusní hotely a exotické pláže. Město má jednu z největších písečných pláží na slovinském pobřeží. Bohatý noční život zajišťuje několik nočních  klubů a také kasina. Velmi oblíbený je hotel Kempinski Palace, který se zde nachází a má nejelegantnější exteriér. Co se týče letiště  v Portoroži, nachází se v těsné blízkosti města. Na úbočí kopce nad pobřežím byl postaven moderní kostel Panny Marie Růžencové. Doporučujeme také navštívit Forma Viva. Jde o výstavu kamenných uměleckých děl pod širým nebem, která je lemovaná zelenými stromy. Výstava je na kopci nad městem Portorož už od roku 1961 a je výsledkem mezinárodních uměleckých táborů.

Portorož je vynikajícím místem pro pěší turistiku a treking. Také máte možnost vydat se z Portorože lodí do Piranu nebo Benátek, kde můžete využít lodních prohlídek města. V neposlední řadě za návštěvu stojí  i kouzelná krápníková jeskyně v Postojně, která je vzdálená jen 65 km.


Vydejte se do úchvatného města a letoviska Portorož! Před odjezdem si však nezapomeňte sjednat vhodné cestovní pojištění, abyste měli jistotu, že Vaši dovolenou nic nenaruší!