Okouzlující Mykonos


Mykonos je řecký ostrov patřící do souostroví Kyklady. Je mezinárodně známou a hojně navštěvovanou turistickou destinací, zejména pro svůj legendární noční život. Podle pověsti dostal své jméno od místního hrdiny, který byl údajně potomkem Apollóna.
Okouzlujici-Mykonos-(1).jpgMykonos, známý svou minimalistickou kykladskou architekturou, je plný tradičních bílých domů s modrou střechou a okenicemi. Charakteristickým znakem ostrova jsou větrné mlýny, ze kterých je obzvláště kouzelné pozorovat západ slunce. Mykonos je z hlediska ubytování nesmírně rozmanitý. Vybrat si můžete od tradičních domků až po luxusní hotely, takže si tady každý najde ten nejvhodnější dočasný domov.

Mykonos toho nabízí hodně k vidění: kostel Panagia Paraportiani, archeologické poklady, folklórní a námořní muzeum, to vše vám pomůže poznat historii ostrova. Toužíte-li po umění, zajděte si v Mykonosu do ulice Mavrogenis. Řečtí designéři lemují ulici Matogliani, zatímco Malé Benátky jsou báječným místem k nákupu oblečení pro volný čas, šperků a laciných upomínkových předmětů.

Nesmíte zapomenout ani na pláže: kromě křišťálově čistého a temně modrého moře tady panuje živá atmosféra. Užít si tady můžete písek, slunce, ledovou kávu či různé druhy koktejlů. Jestli plánujete dovolenou s dětmi, vyberte si pláž Agrari s klidnými vodami, zábavnými sporty, kavárnami a malými hřišti. 

Ostrov je také vyhlášeným rájem pro milovníky vodních sportů: „Ostrov větrů“ totiž přitahuje surfaře a námořníky z celého světa! Nabízí široký výběr pláží pro surfaře, kteří považují za nejlepší nejodlehlejší úseky. Na své si přijdou i fanoušci potápění. Za nejlepší měsíc pro potápění je považováno září, protože voda je teplá a na mořském dně je dobrá viditelnost.

Nemusíte ale zůstat jen na Mykonu. Vypravte se za poznáním historie na ostrůvek Délos, vzdálený 20–30 minut jízdy lodí. Délos je starobylé rodiště božských dvojčat Apollóna (boha Slunce) a Artemidy (bohyně Měsíce). Projít si tady můžete důležité archeologické naleziště zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. 

Letní období je na Mykonu od května do října, vyznačuje se příjemnými teplotami a mírnými srážkami. Nejvyšší průměrná teplota je 26 °C v červenci a nejnižší 14 °C v lednu. Teplota vody se celoročně pohybuje mezi 14 a 26 °C.

Cestovní pojištění by nemělo chybět ani na dovolené na Mykonu, tak na něj před odjezdem nezapomeňte!