Ostrov Sardinie


Sardinie je druhým největším ostrovem ve Středozemním moři a osmým největším v Evropě, který se nachází mezi Itálií, Španělskem, Tuniskem a Korsikou. Ostrov je nazýván také jako Sandalyon (stopa), pravděpodobně kvůli jeho zvláštnímu tvaru. Sardinie je odvozena od jména národa Sardana ("mořský lid"), jehož invazi odrazil egyptský faraon Ramses III. v roce 1180 př. n. l. Dnes má ostrov více než jeden a půl milionu obyvatel a jeho hlavním městem je stále živé Cagliari.
 

Středomořská Sardinie má 1897 km dlouhé pobřeží. Nabízí nekonečné zlatavé písečné pláže a také skalnaté pláže. Sardinii se také přezdívá „evropský Karibik“, jelikož je zde nádherná divoká příroda a také čisté moře ve všech odstínech modré. 80% Sardinie je hornatá a kopcovitá. Průměrná nadmořská výška je 334 m.
Nejvyšší hory se nacházejí ve středu ostrova: Punta La Marmora (1834 m),
Perdedu di Seulo (1334 m) a Vittoria di Esterzili (1212 m), což jsou vrcholy pohoří Gennargentu. Doporučujeme navštívit Capo Caccia, Costa Smeralda (Smaragdové pobřeží), staré město Cagliari, hrad Castelsardo, starobylé zříceniny Nora a přístav Porto Torres. Kromě italštiny a sardinštiny se na ostrově mluví dvěma korsickými jazyky.

Místní kuchyně je jedinečná, mísí se v ní sardinské tradice s chutěmi „zvenčí“ a stojí za to ochutnat její tradiční lahodné pokrmy.
Pokud se rozhodnete navštívit Sardinii, rozhodně musíte ochutnat místní vína,
která se zde také vyrábějí a jsou nejarchaičtější v Itálii.

Sardinie je oblíbenou destinací turistů od května do listopadu, kdy je zde velmi teplé počasí, ideální pro dovolenou na pláži. V letních měsících dosahují teploty
až 30 °C, teplota moře až 27°C. Místní klima je ovlivněno středomořským podnebím.

Před dovolenou v Sardinii se připravte na všechny možné situace a pro svou bezpečnost se ujistěte, že máte sjednané správné cestovní pojištění.