Pozor na podvodníky! Zákazníky kontaktují lidé, kteří se vydávají za falešné zaměstnance společnosti AXA. Další informace, co dělat, naleznete zde.
 

Po stopách Antonia Gaudího v Barceloně


Barevný park, nekonvenční domy a slavná katedrála. Antonio Gaudí je ve světě architektury nedostižný pojem. Jeho stavby v Barceloně patří mezi nejnavštěvovanější památky na světě. Poznejte jejich geniální kouzlo i vy!

Po-stopach-Antonia-Gaudiho-v-Barcelone-(1).jpegNa největší množství Gaudího budov ve stylu Art Nouveau, nebo lépe katalánského modernismu, narazíte v Barceloně. Nečekané pojetí a použití materiálů, prvky mystiky, symbolismu a tvary inspirované přírodou, to je jedinečný rukopis Gaudího. A co byste rozhodně neměli minout?

Park Güell

Je zapsán na seznamu UNESCO a vznikl na objednávku Eusebia Güella. Původním záměrem bylo vystavět rezidenční oblast zasazenou v parku. Vystavěny byly ale pouze dva domy – pro Gaudího a Güella. Ve větší míře se podařilo realizovat alespoň park, který byl roku 1926 zpřístupněn veřejnosti. Zeleň je doplněna o architektonické prvky, které okolní přírodu doplňují, příkladem je krytá promenáda, jejíž klenba připomíná koruny stromů. Dominantou parku je schodiště vedoucí k Síni sta sloupů. Na jejím vrcholu je terasa, ze které se nabízí úchvatný pohled na celé město, i proto se z parku stala hojně navštěvovaná atrakce Barcelony.

Casa Batlló

Jen několik kroků po hlavní ulici Graciá dělí dvě jedinečné budovy. Casa Batlló je výsledkem Gaudího renovace klasického řadového domu. Na barevné fasádě uvidíte použití keramiky, kamene a železa - materiálů, které se později staly typické pro Gaudího tvorbu. Již tak provokativní pojetí fasády skrývá nekonvenční pojetí vnitřního prostoru budovy.

La Pedrera

Casa Milá, která je možná známější pod označením La Pedrera (kamenolom), je považována za jeden z vrcholů Gaudího génia. Na rozdíl od Casa Batlló se jednalo o stavbu zcela nové budovy, takže Gaudího fantazie neměla žádné limity. I v případě této stavby ale bojoval s rozpočtem. Stavba je z vápence a na první pohled vás zaujme jedinečná fasáda imitující kámen se všemi nepravidelnostmi, které příroda přináší. V celé stavbě je nemožné najít přímou linii. Určitě nebudete litovat návštěvy útrob budovy. Přístupné jsou dva byty s dobovým nábytkem, které přibližují, jak v době stavby bydlela aristokracie. V podkroví je umístěno muzeum. Budova je od roku 1984 zapsaná na seznam UNESCO. Gaudí se po nedokončené stavbě La Pedrery věnoval již jen budování Sagrady Familie a vedl asketický život.

Sagrada Familia

Kdybyste cokoliv jiného z Gaudího děl měli během vaší cesty do Španělska minout, rozhodně nezapomeňte navštívit katedrálu Sagrada Familia. Katedrála je nejznámějším a nejvýznamnějším dílem Antonia Gaudího. Přípravné práce na tomto projektu Gaudí převzal v roce 1883 a jeho stavbě věnoval skoro polovinu svého života. Stavba v sobě spojuje lidské, přírodní a sakrální aspekty. Dominantu stavby tvoří 18 věží, reprezentujících apoštoly a evangelisty. Obdivovat je můžete také zevnitř. Z původně třech zamýšlených fasád zobrazujících Narození, Umučení a Zmrtvýchvstání Ježíše Krista Gaudí dokončil pouze Narození. Do stavby katedrály se Gaudí položil natolik, že odmítal pracovat na jiných projektech. 

Unikátní bylo, že pro stavbu nepoužíval žádné plány a stavěl pouze dle vlastní představivosti. Dne 7. června 1926 měl ale Gaudí nehodu, srazila jej tramvaj. A protože byl oblečen v nuzném oděvu, nikdo v něm nepoznal věhlasného architekta. Byl převezen do nemocnice pro chudé, kde se mu nedostalo dostatečné péče a na následky o tři dny později zemřel. Pohřben byl přímo v katedrále Sagrada Familia. Absence jakýchkoliv návrhů znesnadnila dostavbu díla a existují i zastánci názoru, že k dostavbě by vůbec nemělo dojít. Sagrada Familia byla vysvěcena v roce 2010, dostavba chrámu stále probíhá.

Gaudí a Barcelona, to je jedinečné spojení! Udělejte si výlet do Barcelony a poznejte originální díla tohoto génia. Před cestou si nezapomeňte vyřídit cestovní pojištění.