Přístavní město Piran


Přístavní město Piran se nachází na jadranském pobřeží Slovinska, 10 km západně od Koperu na severozápadním cípu Istrijského poloostrova.

Staré město Piran, které je v letní sezóně nesmírně oblíbené.
Je jedním z nejzachovalejších historických měst na Jadranu. Najdeme zde několik úzkých uliček připomínajících Itálii, několik nádherných náměstí a také velké množství skvělých restaurací.  Hlavními zdroji příjmů města jsou cestovní ruch
a rybolov. V Piranu a jeho okolí se můžete těšit na širokou nabídku zábavy
a kulturního vyžití. Doporučujeme navštívit město Piran v létě, jelikož zdejší letní počasí je ideální pro turistiku a zároveň pro dovolenou u moře.

Podle legendy pochází název města z řeckého slova pyros (oheň), protože na špičce poloostrova hořely v noci obrovské ohně, které sloužily jako vodítko pro lodě směřující do nedaleké řecké kolonie. Později, kolem roku 178 př. n. l., obsadili pobřeží Římané, kteří už měli dost nájezdů ilyrských a keltských pirátů, kteří z této oblasti vyplouvali. Piran byl součástí Římské říše, později se dostalo pod byzantskou nadvládu a bylo osídleno Slovany.

Obec je oblíbeným rekreačním střediskem jak v zimě, tak i v létě. Námořní muzeum v tomto středomořském městě s italskou atmosférou nabízí pohled do jeho historie. Staré město Piran je zcela bez aut a je přístupné pouze pěšky. Návštěvníci Piranu mohou svá vozidla nechat na velkých placených parkovištích na okraji města.
Na severní straně Piranu najdeme dominantní kostel svatého Jiří se zvonicí.
Za budovou na východě vede přes městské hradby více než 1 km dlouhá pěší stezka do pobřežní vesnice Portorož Fiesa. Panoramatická pobřežní promenáda sestupuje podél skalnatého výběžku a končí pláží a přírodní rezervací.

Nezapomeňte, že z Piranu se můžete rychle dostat autem či lodí
do Itálie nebo Chorvatska.

Užijte si bezstarostnou dovolenou na pláži, v nádherném městě Piran
a nezapomeňte si před odjezdem sjednat cestovní pojištění.