Sedm divů světaNa našem území můžete během svých cest navštívit nespočet nádherných krajin, budov, kultury a přírodních pokladů, nicméně pouze sedm z těchto budov se pyšní titulem Divy světa. Prvních sedm divů světa, Sedm divů starověkého světa pojmenoval Sidon Antipatros ve druhém století před naším letopočtem a ve svém epigramu označil sedm nejhonosnějších budov. Z těchto sedmi zázraků lze nalézt pouze Velkou pyramidu v Gíze, ostatní byly bohužel zničeny zemětřesením a požáry. Konkrétně Hangirská zahrada Semiramis v Babylonu, Artemidin chrám v Efesu, Olympská socha Dia, mauzoleum Halicarnassus a maják Colossus of Rhodes pharos byly v době největší slávy impozantní budovy. 

 

Sedm nových divů světa 

S postupujícími staletími prošel změnami i seznam sedmi divů světa a byli dokonce rozděleny do kategorií. Jednou z nich byly přírodní zázraky: Grand Canyon, Velký bariérový útes, přístav Rio de Janeiro, Mount Everest, Arctic Light, sopka Paricutin a Viktoriiny vodopády jsou na tomto seznamu. Víme však, že zázraky nejsou pouze na pevnině: Palau, Belize Reef, Velký bariérový útes, Hydrotermální komíny, Galapágy, Jezero Bajkal a Rudé moře získaly titul Sedm podvodních divů světa. 

7. července 2007 se zrodil nový seznam označovaný také jako „Den v týdnu“. O zázracích se dalo hlasovat z celého světa, téměř 100 milionů hlasů a 177 zázraků. Sedm nových divů světa. Hlas vyhrálo mexické zničené město Chichen Itza, socha Krista Spasitele v Rio de Janeiru, římské koloseum, Velká čínská zeď, Machu Picchu, jordánské zničené město Petra a Taj Mahal. 

 

Co stojí za to vědět o nových sedmi divech světa? 

Chichén Itzá 

Toto zničené město v Mexiku je nejslavnějším mayským městem v historii a stále uchovává vzpomínky na mayskou civilizaci. Chichén Itza bylo ústředním politickým a ekonomickým centrem mayské civilizace. Je zajímavé, že oblast, kterou obývali Mayové, byla později osídlena také Toltéky, takže budovy nesou znaky obou kultur. Zničené město ukryté v džungli mělo téměř 600 budov a kostelů a v centru stojí 55 metrů vysoká hlavní pyramida, která je mezi turisty velmi oblíbená. 

 

Socha Krista Spasitele 

Definujícím symbolem Brazílie je tato obrovská socha Krista, která se s rozpětím 27 metrů a výškou 38 metrů tyčí nad Rio De Janeirem z vrcholu 700 metrů vysoké hory Corcovado. K soše se dá dostat lanovkou, pomocí 220 schodů z terminálu, nebo si můžete vybrat výtah. Můžete zde zahlédnout zajímavé panorama s horou Sugarloaf, pláží Copacabana a stadionem Maracana.

 

Koloseum

Nejslavnější římskou stavbou je Koloseum. Je hrdě umístěn v centru města od roku 82, kdysi byl domovem bojů proti zvířatům a gladiátorům zvaným Amphitheatrum Flavium, a dnes poskytuje stovkám turistů vhled do tajemství dávné historie. Budova, ve které kdysi bývalo 75 000 lidí, je dnes prvním cílem každého návštěvníka Říma.

 

Velká čínská zeď

Nejdůležitější symbol Číny, tato 21 000 kilometrů dlouhá zeď láká každý den tisíce turistů. O tom, proč byla tato výjimečná zeď skutečně postavena, se dodnes diskutuje. Někteří říkají z ochranných důvodů, jiní kvůli zabránění migraci nomádů hledajících potravu kvůli proměnlivému, nepříznivému klimatu. Návštěvníci Velké čínské zdi mohou využít vlek, ale cestu do kopce se vyplatí absolvovat pěšky, protože výhled na kopcovitou krajinu, lesy a vzdálenou Velkou zeď nemá obdoby.

 

Macchu Pichu

Macchu Pichu je zničené město z bývalé říše Inků a je to malebná oblast mezi pohořími And, která se nachází na horském sedle, takže není snadné se k ní dostat. Nejjednodušší způsob, jak se tam dostat, je z Cuzca vlakem nebo autobusem a odtud se na vrchol dostanete pěšky. Mnozí také volí stezku Inků, která během čtyřdenní túry vezme ty nejvytrvalejší cestovatele na Macchu Picchu přes 82 kilometrů dlouhou turistickou stezku.

 

Zničené město Petra 

Kdysi prosperující obchodní centrum Jordánska již bylo zmíněno v Bibli, sahající až do 3. století před naším letopočtem a uchovávající stoleté vzpomínky dodnes. Hlavní město bývalého království Nabatesus bylo dlouho skryto pod pískem, než bylo objeveno, ale dnes je snadno dostupné autobusem z jordánského hlavního města a na turisty zde čeká několik menších kaváren.

 

Taj Mahal 

Nikomu není třeba představovat nejvýraznější budovu Indie, Tádž Mahal. Pro místní je to symbol lásky, protože indický magnát postavil palác na znamení lásky pro svou ženu. Symbol je pro turisty také velmi atraktivní, o čemž svědčí fakt, že jej každoročně navštíví 8 milionů lidí. Budova je snadno přístupná a otevírá se půl hodiny před východem slunce a poté na návštěvníky čeká až půl hodiny před západem slunce. 

 

Pokud chcete také navštívit Sedm divů světa, nezapomeňte si pořídit před odjezdem cestovní pojištění! 

 

Náš další článek: Velká města módy v Evropě