Slavné Cinque Terre


Cinque Terre se nachází v  nepřístupné části ligurského pobřeží nedaleko města La Spezia, mezi městy Porto Venere a Levanto. Název lokality v překladu znamená "Pět zemí", protože se o ni dělí pět obcí, a to Riomaggiore, Manarola, Vernazza, Corniglia a Monterosso al Mare. Pohádkové vesničky s jedinečnou scenérií jsou  u turistů velmi oblíbené.

Největší turistickou atrakcí této oblasti je  bezesporu několik barevných domů postavených na strmých skalních stěnách. Z tohoto důvodu je Cinque Terre dostupné pouze některými způsoby, z nichž auto je nejméně praktické, neboť městečky vedou velmi úzké a příkré silnice, které jsou plné ostrých zatáček. Nejvhodnějším způsobem dopravy k prozkoumání těchto kouzelných vesniček je doprava vlakem či lodí.

Pobřeží je součástí národního parku Cinque Terre, který zahrnuje i části Levanto a La Spezia. Zajímavostí je, že se jedná o nejmenší národní park v Itálii. Oblast byla osídlena již ve starověku, ale její hospodářství se začalo rozvíjet až ve 13. století, kdy se stala součástí Janovské republiky, a to zakládáním teras osázených olivovníky a vinnou révou. Úzké obchodní styky s Janovem podpořily rozvoj zemědělství, zejména pěstování vína, na němž byla posléze založena pověst oblasti. Na konci 20.století přinesl rozvoj moderní infrastruktury a  cestovního ruchu v této krajině nový rozmach. K tomu přispělo i zařazení Cinque Terre na seznam světového dědictví UNESCO.

Prozkoumání lokality doporučujeme začít v nejjižněji položeném městě, v pohádkové vesnici Riomaggiore. Vesnice zahrnují budovy v různých pestrých barvách, velmi úzké uličky nebo také kostel San Giovanni Battista.

Nejvíce lidí navštěvuje region Cinque Terre v Ligurii od června do září, kdy je počasí ideální pro dovolenou u moře. Klima je ovlivněno středomořským podnebím. Teploty se zde obvykle pohybují kolem 28 až 31 °C. Mořská voda má příjemnou teplotu, kdy teplota vody je většinou kolem 25 až 27 °C.

Bezkonkurenční přírodní krásy, půvabná městečka a slunné pláže Itálie čekají, až je objevíte! Před cestou se vždy ujistěte, že máte správné cestovní pojištění!