Slovinské jeskyně


Slovinsko ukrývá kraj bohatý na jeskyně, najdete ho na jihozápadě a nazývá se Kras. Projít se tady můžete nejhlubším podzemním kaňonem v Evropě. A jeskyně objevíte i mimo tuto oblast. Na severu Slovinska je takzvaná ledová jeskyně a ani tady dobrodružství nekončí! Můžete si na kole nebo kajaku projet bývalé rudné doly a zažít další adrenalinové zážitky.

Slovinske-jeskyne-(1).jpegSlovinsko nabízí nezapomenutelné zážitky, a to po všech stránkách. Navštivte během dovolené ve Slovinsku tamní jeskyně, můžete podniknout túry po méně přístupných částech jeskyně, projet si na kole Podzemí Pece, svézt se na kajaku a nebo se na člunech vydat na čtyřhodinovou prohlídku Križné jeskyně. A jaké slovinské jeskyně stojí za to vidět?

První místo mezi slovinskými jeskyněmi zaujímá Postojna. Do nitra jeskyně vás zaveze přes 140 let stará železnice. K vidění jsou prostorné sály a mohutné krápníky. Jeskyně je také bohatá na živočichy. Prohlédnout si můžete zejména „lidskou rybu“, jeskynního mloka, který se dožívá až 100 let a přežije 8 let bez jídla. Prohlídka jeskyně je dlouhá 5 kilometrů a trvá 1,5 hodiny.

Snad ještě krásnější jsou Škocjanské jeskyně. Právem jsou zapsány na seznam UNESCO. Jeskyněmi protéká řeka s několika vodopády. Uvidíte tady nejhlubší podzemní kaňon v Evropě, hluboký až 146 metrů, nad kterým vedou mostky. Prohlídka trvá dvě hodiny.

Opravdové dobrodružství můžete zažít v Křižné jeskyni, která patří mezi významné jeskyně Slovinska. Poplujete v ní na člunech po smaragdových podzemních jezerech. Osvětlená je jen první část jeskyně, dále si musíte vystačit s baterkami. Pro návštěvníky jsou k dispozici dva okruhy. Kratší prohlídka trvá hodinu a zavede vás i k nalezišti kostí medvěda jeskynního. Můžete tady absolvovat i čtyřhodinovou prohlídku, ale tu je třeba si předem objednat.

V Kamnicko-Savinjských Alpách se nachází další ze slovinských památek - ledová jeskyně Snežna jama na Rudhi. Během dvouhodinové prohlídky v ní uvidíte ledem pokryté sály a ledové krápníky. Návštěva není vhodná pro malé děti nebo lidi s pohybovými problémy, místy se leze po žebřících a velmi krkolomnými cestami.

Pod horou Peca v Mežici na severu Slovinska se skrývá kouzelné místo Podzemní Pece. Jde o bývalé rudné doly, které jsou dnes otevřeny pro veřejnost. Podzemní chodby si můžete buďto projít s průvodcem, nebo si je dokonce projet na kole či kajaku. Do nitra jeskyně vás doveze hornický vláček.

A když už budete brázdit slovinské jeskyně a hory, navštivte také Lublaň, hlavní město Slovinska. Je totiž zeměpisným, kulturním, vědeckým, ekonomickým, politickým a administrativním centrem státu.

Objevujte kouzlo jeskyní na Slovinsku! Sjednejte si cestovní pojištění, sbalte teplé oblečení, baterku a můžete vyrazit.