Slunečná Sicílie


Sicílie je největším ostrovem ve Středozemním moři, sedmým největším ostrovem v Evropě a největším regionem v Itálii. Žije zde přibližně 5 milionů obyvatel. Jeho hlavním městem je Palermo.

Region Sicílie je na východě oddělen Messinským průlivem od italské provincie Kalábrie. Nedaleko města Catania se nachází největší evropská sopka Etna (3370 m). Jedná se o velmi aktivní sopku s častými erupcemi.

Sicílie je bohatá na kulturní památky a také jiné zajímavosti, proto si tento krásný region každoročně vybírá mnoho turistů pro trávení své dovolené. Mezi památky světového dědictví patří barokní města Val di Noto, archeologické památky v Agrigentu, římská vila Piazza Armerina: La Villa del casale, ostrovy Lipari, nekropole Pantalica a skalní hřbitov Sortino. Ostrov má jedinečnou „jižní atmosféru“, v níž se nikam nespěchá. Sicílie je plná půvabných městeček, malebné přírody a středomořských písečných pláží s křišťálově čistou vodou. Zdejší velmi chutná kuchyně je proslulá využíváním místních surovin.

Sicílie měla v průběhu dějin mnoho různých obyvatel. V průběhu tisíciletí sem přicházeli a odcházeli růzbé národy a každý z nich zanechal na ostrově svou vlastní stopu v podobě kultury a genů. Mnoho Sicilanů umí dva jazyky a to italsky a sicilsky. Za zmínku stojí, že Sicílie je proslulá svým uměním, působí zde mnoho básníků, spisovatelů, skladatelů a filmových režisérů. Raným představitelem místní kultury byla sicilská škola z počátku 13. století, která nejenže určila vzor pro pozdější generace, ale inspirovala i mnoho básníků v následujících staletích.

Ostrov je známý svou dobrou půdou a příjemným klimatem, a tak není divu, že zemědělství je na Sicílii dominantním hospodářským odvětvím. Už ve starověku byla nejdůležitější evropskou potravinářskou oblastí ve Středomoří. Místní vína jsou navíc světově proslulá svou jedinečnou chutí.

V létě je na Sicílii teplo a slunečno, teploty dosahují 28°C až 30 °C.  Teplota moře v tomto období stoupá  na přibližně 26°C až 27 °C.  Zdejší teplé klima je ovlivněno středomořským podnebím.

Než sbalíte zavazadla a rozhodnete se vyrazit na nezapomenutelnou dovolenou na Sicílii, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění!