Středomoří Alanya


Alanya je bezkonkurenčním letoviskem na Turecké riviéře, které se nachází v Antalyjském zálivu na pobřeží Pamfýlie, a to mezi pohořím Toros a Středozemním mořem, 120 km od Antalye. Nabízí krásný a dlouhý úsek pobřeží, který je ideální pro milovníky pláží. Symbolem města je skalnatý útes na němž stojí pevnost postavená slavným vůdcem Alaeddinem Keykubadem I. Další zvláštní atrakcí Alanye je jeskyně Damlatas, kterou stojí za to navštívit.

Alanyjské pláže Kleopatra a Keykubat jsou od sebe odděleny starým městem Alanya a také slavným hradem. Pláže jsou mimořádně bezpečné a vhodné pro rodiny s dětmi. Mají veškeré potřebné vybavení, jako jsou například sprchy či rozmanitá nabídka občerstvení v místních kavárnách. Na pláži se můžete aktivně věnovat jízdě na vodním skútru, parašutismu či volejbalu. Doporučujeme si při návštěvě Alanye udělat procházky po promenádě při západu slunce, které Vám nabízí fantastické výhledy na hrad, Středozemní moře a také malé parky přímo na pláži.  

Alanya má dobře rozvinuté zemědělství a je známá zejména svými banánovými plantážemi a voňavými pomerančovými a citronovými sady. Díky podnebí je v Alanyi po celý rok dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Alanya je skvělou volbou pro gurmány, protože nabízí širokou škálu tureckých i mezinárodních restaurací, útulných kaváren a orientálních cukráren. Centrum města a přístav nabízejí rušný noční život s bary, živou hudbou, většími nočními kluby a diskotékami.

Pokud si chcete dopřát něco nevšedního a také relax, zavítejte do místních lázní, které jsou důležitou součástí turecké kultury a jedinečným zážitkem, který můžete v nádherné Alanyi vyzkoušet. Tamní procedury jistě přijdou vhod po noci strávené v baru či po dlouhém dni na slunci s bohatou prohlídkou památek. Zde se plně zrelaxujete a načerpáte nové síly.

Alanya má mírné středomořské klima, které je pro turisty velmi příznivé. V létě je počasí většinou teplé a slunečné s teplotami kolem 30°C. V tomto období může mořská voda dosáhnout 27 až 29°C. V zimních měsících je zde hodně srážek. Průměrná roční teplota v Alanyi se pohybuje kolem 17°C.


Neváhejte a vydejte se do Alanye, která je středmořským rájem! Před odjezdem si nezapomeňte sjednat vhodné cestovní pojištění!