Svatba u oceánu při západu slunce, na vrcholku hor nebo v africké divočině? Čechy čím dál více láká říct si své ano v cizině. Svatba v zahraničí má několik výhod:
-
můžete ji spojit rovnou se svatební cestou,
-
vyhnete se komplikacím s velkou svatební hostinou,
-
připravíte si nezapomenutelný zážitek.
Jak takovou svatbu správně zorganizovat, aby byla platná i v ČR?
Všude dobře, tak proč se brát doma?
Máte své vysněné místo? Vdávat se můžete třeba ve Veroně na balkoně, kde údajně stála Julie, které vyznával lásku Romeo. Vybrat si můžete nádherné pláže po celém světě, od romantického Phuketu po kořením provoněnou Srí Lanku. Zorganizovat můžete i podmořskou svatbu na Maledivách nebo naopak tradiční peruánskou veselku u rákosových ostrovů jezera Titicaca.
V zahraničí si prostě splníte svůj sen. Vyhnete se také několikaměsíčním přípravám a rodinným stresům, které často doprovázejí organizaci svatby v Česku. Můžete si dokonce najmout agenturu, která zařídí pobyt i všechny svatební formality. Vy si pouze vyberete místo a zařídíte platný pas. A můžete vyrazit.
Svatba v cizině nemusí v Česku platit: Co si zjistit předem?
Než začnete plánovat svatbu v zahraničí, ověřte si, jaké doklady budete potřebovat a zda svatbu uznají i v Česku. Třeba na populárních Maledivách můžete mít pouze symbolický obřad. Některé exotické destinace požadují velké množství dokumentů, často i měsíce předem. V některých případech sňatek neuzná česká matrika.
Na koho se obrátit?
Kontaktujte proto nejdříve
matriku daného státu, případně
ambasádu daného státu v ČR. Pomoci vám může Ministerstvo zahraničních věcí. Poté si ověřte na
zvláštní matrice v Brně, zda váš sňatek bude následně uznán i v ČR a jaké potřebujete dokumenty.
Nezapomeňte, že cizí úřady budou požadovat dokumenty se soudním překladem a často také vyšším ověřením (apostilou nebo superlegalizací). Na vyřízení dokumentů si vyhraďte zhruba 3 měsíce času.
Tip: pokud se chcete vyhnout všem formalitám, můžete si udělat v zahraničí pouze symbolickou svatbu a právoplatný obřad absolvovat až v Česku.
Svatební checklist
Na co myslet už před odjezdem?
-
Pas a vízum: zkontrolujte platnost pasu (někdy musí být platný až 6 měsíců po plánovaném návratu do ČR). Ověřte si, jestli pro vstup do země potřebujete vízum.
-
Doklady potřebné k sňatku: nezapomeňte pro všechny doklady vyřídit i ověřené překlady a potřebná ověření.
-
Letenky: letenky tam i zpět zamluvte na to jméno a příjmení, které máte vepsané v pase (a to i v případě, že chcete po svatbě změnit příjmení).
-
Rezervace místa obřadu: některá žádaná místa mohou být zamluvená měsíce předem.
-
Rezervace hotelu: pokud plánujete na místě strávit i líbánky, doporučujeme vám vybrat si místo s dostatečným předstihem.
-
Pojištění: nezapomeňte si na cestu pořídit
kvalitní cestovní pojištění. Pokud převážíte drahé svatební šaty nebo jiné cennosti, zvažte kvalitní připojištění zavazadel.
Co zvládnete vyřídit až na místě?
-
Svědci: svědky můžete najít i v místě obřadu. Zjistěte si jejich údaje. Česká matrika je může vyžadovat.
-
Svatební šaty: v letadle se šaty mohou pokrčit, může se také stát, že se kufr ztratí. Krásné šaty můžete pořídit i na místě, mnohdy levněji.
-
Prstýnky: pro obřad nejsou obvykle potřebné (svatba je platná i bez nich). Můžete je také zakoupit až na místě. Pokud chcete koupit pravé zlato, nakupujte u důvěryhodných obchodníků.
-
Květiny: na místě můžete pořídit nádherné kytice i květinové výzdoby. Exotika zaručena.
Svatba s cizincem v zahraničí
Co když se berete v zahraničí s cizincem? Jednodušší to budete mít, pokud se berete v zemi, jejímž je váš snoubenec občanem. Díky znalostem místního jazyka a prostředí vám snoubenec poradí s výběrem místa a organizací svatby. Hlavně vám ale pomůže na místní matrice zjistit, jaké dokumenty budete pro svatbu potřebovat.
Pokud se rozhodnete pro svatbu v zemi, jíž nejste ani jeden občanem, bude kolečko papírování mnohem složitější. Násobí se také riziko, že jednomu z vás v jeho domovském státu sňatek neuznají.
Svatba v zahraničí: cena vás mnohdy překvapí
Krásná svatba v zahraničí nemusí být drahá. V Las Vegas pořídíte obřad v oblíbených kaplích od 150 dolarů. Svatba s hostinou na Mauriciu vás může přijít na několik tisíc euro. Krásná svatba v zahraničí nemusí být drahá. Nejdražší položkou jsou obvykle letenky, a ty můžete pořídit s předstihem za výhodné ceny.
Pokud neplánujete zvát příbuzné, budou náklady na svatbu v zahraničí často mnohem nižší než v Česku. Vyhnete se nákladům na svatební hostinu (svatební catering stojí od cca 1 500 Kč na osobu), ubytování přespolních hostů, nákupu koláčků a dalším nákladům na svatební přípravy. Pro představu: svatba pro 50 hostů vyjde v ČR na zhruba 150 000 Kč – 500 000 Kč.
Pokud se obáváte složitého zařizování, můžete všechny starosti s organizací přenechat agenturám, které se specializují na svatby v zahraničí. A to včetně pomoci s vyřízením potřebných dokumentů. Cena zahraniční svatby s agenturou se pohybuje od 30 000 Kč pro obřady v Evropě (s vlastní dopravou), od 100 000 Kč v případě svateb v exotice.
Platnost svatby v zahraničí: nezapomeňte na doklady pro matriku
Pokud chcete, aby byla vaše svatba platná i v ČR, musíte ji
zapsat do zvláštní matriky v Brně. Ta vám vydá
český oddací list, na základě kterého můžete vyměnit občanský průkaz a další doklady. Aby zápis proběhl hladce, nezapomeňte si hned po obřadu vyžádat
místní oddací list, včetně příslušných ověření (z Česka se obtížně zajišťují). Zapište si také údaje vašich svědků. Pro zápis nemusíte jezdit až do Brna: požádat můžete na vaší matrice v místě bydliště.