Úžasně krásná Tibetská náhorní plošina je největší a nejvyšší náhorní plošinou na světě. Její průměrná nadmořská výška je 4900 metrů. Na jihu je ohraničena Himálajem a nachází se na ní hora Mt. Everest, nejvyšší hora světa (8850 m), a 70 dalších vrcholů vyšších než 7000 m. Díky svým zvláštnostem je známá jako vrchol světa a země sněhu. Nachází se zde mnoho velkých sladkovodních jezer a bystrých horských řek.
Místní podnebí je suché, zimy jsou kvůli vysoké nadmořské výšce chladné, ale v létě jsou teploty až 30 stupňů Celsia. Sněhová hranice je velmi vysoko, kolem 5300-5500 metrů. Vegetace je chudá a půda je na mnoha místech neúrodná, na náhorní plošině jsou časté silné větry.
Tibet je kvůli své nadmořské výšce a extrémně drsnému klimatu známý také jako třetí pól naší planety. Zdejší drsné hory zásobují vodou 47 % světové pevniny. Z hor této země pramení mohutné řeky - Jang-c'-tiang, Žlutá řeka, Mekong, Ganga a Indus - které protínají jihovýchodní Asii. Pokud bude ústup ledovců pokračovat a v nejvyšších oblastech náhorní plošiny bude nadále ubývat sněhu, může to ohrozit zásobování miliard lidí vodou.
Oficiální počet obyvatel je 2,7 milionu, ale zahrnuje pouze lidi žijící v takzvané Tibetské autonomní oblasti (TAR). Ve skutečnosti žije Tibeťanů v dalších provinciích Číny, Indie a po celém světě celkem 6 milionů. Hlavním městem TAR je Lhasa. Dnes patří k TAR pouze polovina území historického Tibetu, zbytek je připojen k jiným čínským provinciím. Čtvrtina obyvatel TAR stále žije kočovným způsobem života.
Zajímavé je, že starobylým náboženstvím Tibetu byl bon, který praktikoval a uctíval magii a lidské a zvířecí duchy. Od 7. století si Tibet postupně podmanil buddhismus, přestože víra související s bony je součástí kultury dodnes. Spojením buddhismu a bonu, i když se silnou převahou buddhismu, vznikl moderní tibetský buddhismus.
Úžasné přírodní útvary světa čekají na objevení! Před cestou se však vždy ujistěte, že máte správné cestovní pojištění, abyste nebyli nepříjemně překvapeni! Připravte se na cestu!