Užitečné rady při nakupování suvenýrů


Nakupování suvenýrů je zvykem většiny cestovatelů. Někdo nakupuje suvenýry pro sebe, někdo pro příbuzné, kamarády či partnery. Cestovatelé sbírali předměty ze svých cest již od pradávna, například poutníci přinášeli domů kousky země ze svatých míst, která navštívili.

Známé turistické destinace obvykle nabízejí širokou škálu dárkových předmětů. Člověk se tak snadno ztratí v záplavě místních sladkostí, pohlednic, magnetů, jmenovek, klíčenek, plyšáků a dalších suvenýrů. Různé země mají obvykle své charakteristické suvenýry, například matrjošku v Rusku nebo dřeváky v Nizozemsku. Namísto sériově vyráběných produktů někteří turisté preferují ručně vyráběné, jiní se na památku fotí a nebo sbírají různé předměty (mušle, oblázky) jako staří cestovatelé.

Pokud plánujete nákup dárků, stojí za to se porozhlédnout v několika obchodech a nezůstat u prvního, na který narazíte. Místní obchody nabízejí své produkty za různé ceny a kvality. Proto je chytřejší nechat nakupování dárků na posledních pár dní před odjezdem. Do té doby už budete znát prostředí a nabídku. Užitečnou radou při nákupu suvenýrů je řídit se vzdáleností - čím dále od centra města a nebo hlavní turistické trasy hledáte, tím lepší ceny můžete najít.

Pokud si chcete vzít drink nebo parfém domů a cestujete letadlem, doporučujeme je zakoupit v duty free shopech na letišti. V opačném případě jej můžete nechat pouze v kufru, což je rizikové. Předpisy leteckých zavazadel se neustále mění, ale to, co si koupíte na letišti, si můžete vzít vždy do letadla. V letištních obchodech najdete vše, co si můžete vzít s sebou, kromě příručního zavazadla.

Pokud chcete koupit zboží větší hodnoty, vyžádejte si fakturu. Vyhnete se tak případným budoucím problémům. V některých zemích je možné za zboží smlouvat i v dárkových obchodech, což může být pro zákazníky, kteří na to nejsou zvyklí, zajímavé dobrodružství.

Ať už se vypravíte kamkoliv, myslete na své bezpečí a sjednejte si cestovní pojištění.