Pozor na podvodníky! Zákazníky kontaktují lidé, kteří se vydávají za falešné zaměstnance společnosti AXA. Další informace, co dělat, naleznete zde.
 

Velikonoce v Maďarsku


Velikonoce v Maďarsku jsou od nepaměti kombinací místních tradic spojených s příchodem jara, zdravím a plodností a tradic náboženských. Typické je i polévání vodou na Velikonoční pondělí.

Velikonoce-v-Madarsku-(1).jpgVelikonoce, maďarsky Húsvét, jsou jednou z nejdůležitějších kulturních a křesťanských tradic, které se v zemi slaví. Velký pátek, neděle a pondělí jsou státními svátky a většina lidí je tráví s rodinou. V maďarském názvu Húsvét znamená „hús“ maso a „vét“ je tvar slovesa brát, dohromady to jednoduše znamená konec půstu. S Velikonocemi je spojeno mnoho církevních zvyků. Na Velký pátek můžete v kostelích vidět pašijovou hru, která ukazuje utrpení a smrt Ježíše Krista. Bílá sobota je dnem svěcení ohně a vody.

Velikonoce v Maďarsku si také nejde představit bez velikonočních vajíček. Vejce barvená na červeno symbolizovala v historii Kristovu krev, dnes se samozřejmě vajíčka barví různými barvami. Z Německa do Maďarska pronikla tradice hledání velikonočních vajíček, ať již malovaných nebo čokoládových, na zahradě a v domě, kam je dětem ukryl velikonoční zajíček.

V neděli probíhá pro věřící žehnání jídla v kostele. Předtím se podle zvyklostí jednotlivých regionů připravují speciální zdobené velikonoční košíky s chlebem, solí, uzeninou a velikonočním beránkem. V kostele se posvěcují i velikonoční vajíčka. O Velikonočním pondělí muž kropí ženy parfémem za doprovodu říkanky, na oplátku dostanou barvené vajíčko. V některých oblastech se dodnes drží starší tradice polévání vodou.

Během svátků se také podává řada tradičních maďarských jídel. Zatímco na Velký pátek se na stole obvykle objevují pokrmy z ryb, neděle je dnem, kdy se jí maso. Často se podává jehněčí maso nebo šunka s křenem. Maďaři na Velikonoce rádi jedí také klobásu Gyula, kterou my známe pod názvem čabajská klobása.

Jaká místa v Maďarsku o Velikonocích navštívit?

Budapešť  – maďarské hlavní město v období Velikonoc pořádá řadu speciálních akcí, například bohaté velikonoční jarmarky. Ten nejslavnější se koná na jednom z nejmalebnějších náměstí v centru Budapešti, Vörösmarty tér.

Hollókő – v této vesnici na severu Maďarska, která má status světového kulturního dědictví, se koná jedna z nejznámějších a nejtradičnějších velikonočních oslav v zemi. Na návštěvníky čeká na místním středověkém hradě jídlo, pití, živá hudební vystoupení a mnoho dalšího.

Szentendre – skanzen, který je rekonstrukcí původní maďarské vesnice, pořádá každoročně velikonoční festival, na kterém se návštěvníci mohou naučit malovat vajíčka a zúčastnit se tradičních velikonočních aktivit.

Velikonoce v Evropě jsou velmi oblíbené. Oslavte maďarské svátky v Budapešti či v jiném maďarském městě. A ještě než se vypravíte na dovolenou, zařiďte si výhodné cestovní pojištění!