Pozor na podvodníky! Zákazníky kontaktují lidé, kteří se vydávají za falešné zaměstnance společnosti AXA. Další informace, co dělat, naleznete zde.
 

Velikonoce v Německu


Německo má řadu velikonočních tradic. Děti hledají vajíčka v trávě, hází vejci přes chalupu a zapalují velikonoční ohně - prastarý zvyk, který slouží k vyhnání zimy a přivítání slunce. Jestli máte možnost, zkuste si prožít tyto tradiční německé svátky na vlastní kůži. 

Velikonoce-v-Nemecku-(1).jpgV Německu, stejně jako u nás, začínají velikonoční svátky na Velký pátek. Velký pátek se slaví po celém světě a většinou jde o první velký svátek během Velikonoc. Stejně jako v jiných zemích, i v Německu se jedná o státní svátek a pracovní volno. Němci mají k obědu či večeři rybu. V sobotu a v neděli se pak již tradičně pečou velikonoční beránci a barví vajíčka. Kromě toho probíhají i další případné přípravy na Velikonoční pondělí, například úklid domu, příprava krojů apod.

Německé děti si o Velikonocích rozhodně přijdou na své, protože pro ně rodiče každoročně připravují tzv. lov na vajíčka, kdy děti hledají ukrytá vajíčka a jiná překvapení od velikonočního zajíčka, který bývá někdy i štědřejší a přináší dětem i technické vymoženosti a jiné hračky.

Dospělí se v Německu nenudí a také hledají, ale většinou velikonoční pivo. Na spoustě míst se pořádají i tradiční jarní trhy. Dalším zajímavým zvykem je pálení suchých vánočních stromů. Tento zvyk pomáhá Němcům rozloučit se se zimou a přivítat teplé jaro.

Co se týče německých tradičních zvyků, mezi ty oblíbené patří házení vajec do dálky a nebo naopak do výšky. Majitel domu se často pokouší přehodit vejce přes střechu. Hod podle tradic chrání dům před blesky. Co se týče malovaných vajíček, zvykem je pouze hledání v trávě a nebo na terase, ale v Německu se nechodí s pomlázkou. Němci také neznají typický slovenský a moravský zvyk polévání vodou. 

Symbolem Velikonoc v Německu je zajíc. V Česku jsou to často kromě zajíčků i kuřátka apod. Velikonoční jídelníček je podobný jako u nás. Nechybí v něm skopové, jehněčí, mazance, vánočky, koláčky či koblihy. 

Velikonoce jsou ale především církevním svátkem, Němci je tak také vnímají silněji než Češi. Dodržuje se i velikonoční půst a kostely bývají plné věřících. Dalším zajímavým zvykem jsou takzvané Velikonoční jízdy Lužických Srbů. Muži ve fracích s cylindry a v nádherně nazdobených krojích vyjíždějí do širokého okolí zvěstovat zprávu o zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Jestli budete trávit Velikonoce v Evropě, promyslete si výlet do Německa, kde jsou tyto svátky jedny z nejbarevnějších. Před cestou si sjednejte cestovní pojištění!