Výjimečný maďarský “strážce”


Objevte krásy Maďarska! V západním Maďarsku najdete oblast Őrség, což znamená “strážce”. Svůj název získal Őrség podle toho, že v historii Maďaři postavili kvůli ochraně své země stráže na západní hranici. Őrség je etnografický krajinný celek, významný národní park, který má své tradice a přírodní zajímavosti. Stojí za to ho poznat!

Vyjimecny-madarsky-strazce”-(1).jpgRegion Őrség zasahuje spolu s Vendvidékem až do slovinské oblasti, liší se osídlením a strukturou obcí. Domy jsou tady seskupeny do skupin, úkolem obyvatel bylo své území bránit před nájezdy a odtud pochází i název oblasti “strážce”. Narazíte tady na zvonice, památkové domy a sady lemující kopcovitou krajinu. Őrség je bohatý nejen na lesy, louky a chráněné rostliny a živočichy, ale v okolí můžete objevit i naučné stezky podél řek a potoků, rozhledny a jezera.

Őriszentpéter (Strážný Petr), centrum regionu, tvoří devět skupin domů, a jeho nejvýznamnější památkou je románský kostel svatého Petra. Další nepřehlédnutelnou památkou z období Arpádovců je raně gotický kostel Nejsvětější Trojice ve vesnici Velemér, jehož stěny zdobí největší dochovaná středověká nástěnná malba v Maďarsku. Stojí za to zastavit se také v sousední vesnici Magyarszombatfa, která je centrem jednoho z nejcharakterističtějších lidových řemesel, hrnčířství. 

V Őrségu na vás čeká spousta příležitostí seznámit se s jedinečnými lidovými tradicemi, nemluvě o světově proslulých pokrmech, jako je houbová polévka s pohankou, salát s dýňovým olejem, bramborová kaše neboli dödölle, dýňový a makový závin, prosný slad (kölesmálé) a prosná kašová polévka. Důvodem k návštěvě regionu může být i řada akcí, které se tady pravidelně konají, například Mezinárodní dýňový festival a Mezinárodní setkání hrnčířů. 

Klima národního parku Őrség má vlhký subalpinský charakter, převládají mokřady, borové a bukové lesy. Nachází se zde také jediné rašeliniště v Maďarsku. Symbolem parku je tetřev hlušec. Parkem vede hustá síť turistických tras.

Nezapomínejte ale ani na přírodní památky Őrségu ve Slovinsku, kam chráněné území zasahuje. Národní park tvoří spolu s přilehlými chráněnými územími v Rakousku a Slovinsku přeshraniční Přírodní park Raab-Őrség-Goričko. Jde o kulturní a lidové architektonické dědictví, které opravdu stojí za to navštívit! 

Než se vydáte do těchto maďarských a slovinských podmanivých lokalit, vyberte si správné cestovní pojištění, to by měl být vždy první krok při plánování dovolené.